Minister Michał Wójcik był dzisiaj Gościem Studia PAP

Gościem Studia PAP był dzisiaj Minister Michał Wójcik. Rozmowa dotyczyła nowego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapowiedzianych na piątek demonstracji samorządowców w Warszawie. Minister wypowiadał się też na temat wprowadzenia proponowanej przez Kukiz 15 instytucji sędziego pokoju. Poruszono też temat pieniędzy z KPO oraz złożenia do Sejmu podpisów pod projektem ustawy "W obronie chrześcijan"

M. WÓJCIK: PRZEZ WIELE LAT POLSKA BŁĘDNIE PROWADZIŁA POLITYKĘ HISTORYCZNĄ I TERAZ PŁACIMY ZA TO CENĘ

W ostatnim czasie jest coraz więcej prób zakłamywania historii. Niektóre środowiska i podmioty starają się przedstawiać nas nie jako ofiarę, ale agresora. W życiu byśmy nie pomyśleli, że coś takiego może mieć miejsce, ale to się dzieje. Przez wiele lat Polska błędnie prowadziła politykę historyczną i teraz płacimy za to cenę – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Rodzina z malutkim dzieckiem zostaje w mieszkaniu na Ursynowie!

Jest jeszcze sprawiedliwość! Dominika Ciborowska (23 l.) wraz malutką córeczką Igą i jej babcią Katarzyną miały zostać wyrzucone na bruk przez zadłużenie wobec spółdzielni. Ale mogą już spać spokojnie. Po publikacji Super Expresu  przyjrzał się sam wiceminister Sprawiedliwości Michał Wojcik. Sąd wstrzymał egzekucję, a cwany prezes spółdzielni w końcu umożliwił kobietom spłatę długu!

Michał Wójcik: nie złamaliśmy żadnego przepisu konstytucji

Polska ma jeden z najbardziej demokratycznych systemów wyboru sędziów. Na tym właśnie polega realizacja zasady trójpodziału i równoważenia się władzy – uważa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

 

„Rzeczpospolita”: To była bardzo pracowita kadencja dla  Ministerstwa Sprawiedliwości, dokonała się głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości, niektórzy mówią o rewolucji. Czy dziś można powiedzieć, że udało się stworzyć taki system, o jaki w tych reformach chodziło, czy czekają nas jeszcze jakieś zmiany?

M. WÓJCIK: JESTEM ZASKOCZONY STANOWISKIEM RPO WS. SPOSOBU ZATRZYMANIA PODEJRZANEGO O ZABÓJSTWO W MROWINACH

Jestem zaskoczony tym stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego że przepisy dosyć jasno mówią o tym, kiedy można zastosować m.in. kajdanki zespolone. Tam jest m.in. przepis, który dotyczy właśnie podejrzanego o dokonanie zbrodni zabójstwa. Ja jestem bardzo zdziwiony, że pojawiły się właśnie jakieś wątpliwości dotyczące zatrzymania – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w piątkowych „Aktualnościach dnia” w Radio Maryja.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości: istotna jest kwestia tożsamości dziecka

- Gdyby faktycznie doszło do sytuacji, w której dziecko prawosławne jest umieszczone w rodzinie muzułmańskiej, byłoby to w moim przekonaniu złamanie Konwencji praw dziecka, złamanie tożsamości dziecka. Tożsamość dziecka to również prawo do religii i do języka - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister sprawiedliwości: Polska to nie Dziki Zachód

Nie może być tak, że ktoś robi sobie Dziki Zachód z Polski i porywa dzieci z ulicy. Takich rzeczy nie będzie – powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News Michał Wójcik. – Nie zdarzyło się przez 3 lata, żeby porwane było dziecko i matka, jak już to dziecko. Tam jest poważny konflikt pomiędzy rodzicami – dodał wiceminister sprawiedliwości.

M. WÓJCIK: MAM NADZIEJĘ, ŻE REZOLUCJA WS. JUGENDAMTÓW ZOSTANIE PRZEGŁOSOWANA

Jeżeli dziecko musi być przekazane do innej rodziny na czas postępowania, to najlepiej byłoby, gdyby to byli krewni. Jeśli nie, to przynajmniej rodzina, która mówi w tym samym języku – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Odniósł się w ten sposób do działalności niemieckich Jugendamtów i wyraził nadzieję, że rezolucja ws. tych placówek zostanie przegłosowana.

M. WÓJCIK: M. GERSDORF NIE JEST I PREZESEM SN; NIECH BĘDZIE BARDZIEJ ODPOWIEDZIALNA

Małgorzata Gersdorf nie jest I prezesem Sądu Najwyższego; absolutnie nie kieruje tym sądem – powiedział dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że ma nadzieję, iż sędzia Gersdorf „będzie bardziej odpowiedzialna”.

Wiceminister Wójcik był pytany w TVN24, co wydarzy się z sędzią Małgorzatą Gersdorf, która konsekwentnie twierdzi że ma „poczucie, iż jest pierwszą prezes SN”, gdy prezydent Andrzej Duda powoła pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

„Czasami ja mam poczucie, że jestem Elvisem Presleyem i co z tego” – odpowiedział Michał Wójcik.

Chronimy prawa polskich dzieci - ruszają nowe sądy specjalistyczne

Dziś (27 sierpnia 2018 r.) wchodzi w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa, która reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej. Nowe rozwiązania mają sprawić, że żadne polskie dziecko nie zostanie oddane w niewłaściwe ręce, a tego typu sprawy w mniejszym stopniu będą odbijać się na najmłodszych.

 

Zmieniamy dotychczasową politykę, która przez lata nie stała na straży polskich dzieci. Ustawa, która powstała pod nadzorem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika,  wprowadza zakaz wydawania dziecka z terytorium naszego kraju do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu. Buduje sądownictwo specjalistyczne do tego typu niezwykle delikatnych spraw. Zajmie się nimi  30 sędziów z 11 sądów zamiast 315 sądów oraz 1 sąd odwoławczy zamiast 45. Ustawa daje również instrumenty prawne niezbędne do reagowania w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra dziecka.

 

- Ten obszar przez 28 lat nie był uporządkowany. Nikt nie potrafił stworzyć ustawy dotyczącej tej problematyki. Dziś chcę powiedzieć bardzo mocno: nie ma już odwracania się plecami do obywatela, zwłaszcza w tak delikatnych sprawach – powiedział na konferencji prasowej Michał Wójcik.

M. WÓJCIK O PRZEKAZANIU 25 MLN ZŁ DO CBA: RACJA STOI PO STRONIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

W sprawie przekazania 25 mln zł do CBA, Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła swoje stanowisko, a resort sprawiedliwości swoje; nie mam wątpliwości, że racja stoi po stronie ministra sprawiedliwości – powiedział w środę wiceszef MS Michał Wójcik.

 

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski poinformował w środę, że Izba po zakończeniu kontroli budżetowej stwierdziła naruszenie dyscypliny finansów publicznych w przypadku Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (Funduszu Sprawiedliwości). Chodzi o przekazanie 25 mln zł z tego funduszu CBA.

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe