Wójcik: reformujemy wymiar sprawiedliwości, bo on szoruje po dnie

– Słyszałem wczoraj konferencje Grzegorza Schetyny i Sławomira Neumanna z Platformy Obywatelskiej, którzy stwierdzili, że każdy kto się odważy podnieść rękę na reformę Sądu Najwyższego, będzie skarżony za dokonanie próby zamachu stanu. Te słowa odczytuję jako atak na 70 proc. społeczeństwa, które źle ocenia wymiar sprawiedliwości. My reformujemy wymiar sprawiedliwości, bo on szoruje po dnie – mówił w programie „Gość poranka” wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

W opinii wiceministra „nie ma żadnego zamachu na Sąd Najwyższy”.

– Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdof boi się autonomii Izby Dyscyplinarnej, która będzie rozstrzygała w sprawach dotyczących czynów, które nie powinny być popełnione przez sędziów i prokuratów. Do mnie rocznie wpływa 44 tys. skarg na funkcjonowanie sądów – oświadczył.

Trzy nowe Izby Sądu Najwyższego, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych jego sędziów w stan spoczynku – to niektóre z zapisów projektu nowej ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie. Propozycja pojawiła się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem.

W SN wyodrębnione mają powstać trzy nowe Izby: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna. Obecnie w SN są Izby: Cywilna, Karna, Wojskowa oraz Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

Projekt zakłada też wprowadzenie zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów SN. Art. 87 projektu stanowi zaś, że „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego powołani na podstawie przepisów dotychczasowych przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości”.

 

Czytaj więcej na: https://www.tvp.info/33215334/wojcik-reformujemy-wymiar-sprawiedliwosci-bo-on-szoruje-po-dnie

http://fakty.interia.pl/polska/news-wojcik-o-nowelizacji-ustawy-o-sn-to-nie-jest-zamach,nId,2417103

 

Źródło: tvp.info

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe