Wójcik: Projekt dot. uprowadzeń rodzicielskich to mała rewolucja

Projekt dot. uprowadzeń rodzicielskich, którym we wtorek ma zająć się rząd, to taka mała rewolucja, jeśli chodzi o te kwestie - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że po zmianie tymi sprawami będzie zajmować się do 40 wyspecjalizowanych sędziów.

 

 

We wtorek na posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem ustawy dot. spraw uprowadzeń rodzicielskich, rozpatrywanych na mocy konwencji haskiej. Zgodnie z projektem m.in. sprawami uprowadzeń będą zajmować się wyspecjalizowane sądy okręgowe z największych miast (dotychczas zajmowały się tym sądy rejonowe), zaś odwołaniami jeden sąd apelacyjny.

"Jeśli chodzi o specjalizację, to tworzymy na wzór krajów, w których od wielu lat funkcjonuje wyspecjalizowane sądownictwo, dokładnie taką samą strukturę w Polsce. Ona powinna powstać już wiele lat temu" - powiedział Wójcik. Wyjaśnił, że zamiast ponad 300 sądów rejonowych takimi sprawami w pierwszej instancji zajmie się 11 sądów spośród sądów okręgowych, zaś instancją odwoławczą będzie jeden sąd - Sąd Apelacyjny w Warszawie, w którym "powstanie specjalny wydział, w którym znajdą się sędziowie zajmujący się tego typu sprawami".

 

Czytaj całość na: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1067264,wojcik-projekt-dot-uprowadzen-rodzicielskich.html

 

Źródło: Gazeta Prawna

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe