Wójcik: PG miał obowiązek złożyć wniosek ws. trzech sędziów TK

Prokurator Generalny miał prawo i obowiązek wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem, by zbadać legalność wyboru sędziów dokonanego przed kilkoma laty przez Sejm – powiedział w Radiu Maryja Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

 

Gość piątkowej audycji „Aktualności dnia” komentował narrację Platformy Obywatelskiej odnoszącą się do wniosku ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry do TK ws. trzech sędziów Trybunału. Ziobro zaskarżył wybór sędziów: Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. Sprawa dotyczy 2010 roku. PO nazwała działanie Zbigniewa Ziobry „postanowieniem dokonania ostatecznej rozgrywki z TK” ze strony PiS.

Posłowie PO prawdopodobnie nie sięgnęli w ogóle do przepisów i nie zobaczyli, jakie kompetencje ma Prokurator Generalny – powiedział wiceminister Michał Wójcik.

– Nie tylko uprawnienia, ale także zobowiązania, pewne obowiązki. Prokurator Generalny jest rzecznikiem interesu publicznego, stoi na straży praworządności. Jeżeli ma pewne wątpliwości co do jakiejkolwiek sprawy, to – tak jak w tym przypadku – ma prawo, ale także i obowiązek wystąpić do TK (…) z wnioskiem o to, żeby zbadać czy legalny był wybór sędziów sprzed kilku lat dokonany przez Sejm ­– podkreślił Michał Wójcik.

Jak tłumaczył wiceminister, podczas wspomnianego wyboru trzech (spośród pięciu) kandydatów najprawdopodobniej popełniono błąd proceduralny.

– To oczywiście jest kwestia, którą może rozstrzygnąć TK, a mianowicie: pojawiła się jedna uchwała – a powinny być trzy uchwały. To jest błąd, który wywołuje bardzo daleko idące wątpliwości. Była to jedna z przyczyn złożenia tego wniosku przez pana Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę – wyjaśnił sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości.

Oczywiście obracamy się w kręgu Konstytucji, konkretnie artykułu 194 – zapewnił Wiceszef resortu sprawiedliwości.

 Cały wywiad do odsłuchania na stronie: http://www.radiomaryja.pl/multimedia/prokurator-generalny-zaskarzyl-trybunalu-konstytucyjnego-wybor-trzech-sedziow-tk-2010-r/

 Źródło: Radio Maryja

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe