Wójcik: Odpowiedzialność za ustawy o SN i KRS po stronie prezydenta

Prezydent bierze w tej chwili pełną odpowiedzialność za przygotowanie ustaw o SN i KRS - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik pytany, czy jego resort włączy się w prace nad nowymi projektami. Ocenił, że przygotowanie czegoś, co zadowoli wszystkich będzie trudne.

 

 

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje dwie z przyjętych przez parlament ustaw - ustawę o SN i nowelę o KRS. Zapisy obu zdaniem opozycji, RPO i m.in. środowisk prawniczych są niezgodne z konstytucją i uderzają w trójpodział władzy w Polsce, dając zbyt dużą władzę ministrowi sprawiedliwości. Prezydent zapowiedział, że przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo.

Wiceminister, który był w środę gościem radiowej "Trójki" powiedział, że ma nadzieję, iż "prezydent przygotuje te ustawy tak żeby były rzeczywiście akceptowalne przez parlament".

Dopytywany czy Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowe do włączenia się w prace dodał: "Dzisiaj po zupełnie innej stronie jest piłka, jeśli chodzi o przygotowanie tych ustaw. W mojej ocenie te, które były przygotowane przez parlamentarzystów (ustawa o SN - PAP) i te przepisy przygotowane przez nas (ustawa o KRS - PAP) były dobre. (...)Dzisiaj pan prezydent ponosi całkowitą odpowiedzialność. Będzie mu trudno, nie ukrywam, skonstruować taki projekt, który będzie odpowiadał wszystkim interesariuszom".

Ocenił, że są "różne filozofie, punkty widzenia w zakresie tego jak powinien funkcjonować wymiar sprawiedliwości, jaka rola sędziów w tym wszystkim i czy władza wykonawcza może, a jeżeli tak to, w którym miejscu i na co wpływać".

Pytany o weta prezydenta powiedział, że "być może szkoda, iż nie został wykorzystany instrument polegający na zwróceniu się do TK". Dodał, że podczas procedowania nad ustawami prezydent "zasygnalizował kwestie wniesienia poprawek i te poprawki" - jak dodał, "według jego wiedzy zostały wprowadzone".

 

Czytaj całość na: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1060367,ustawy-o-sn-i-krs-duda-weto-sadownictwo.html#

 

Źródło: gazeta prawna.pl

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe