Wójcik: Chcemy budować zaufanie do sądownictwa

Sędziowie nie mogą być "kastą". Muszą być tak samo pozycjonowani w społeczeństwie jak każdy. Sędzia jest to ukoronowanie zawodu, ale ukoronowanie oznacza, że musi być człowiekiem bezstronnym, obiektywnym – mówił na antenie Telewizji Republika sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

 

Pojawiły się nowe regulacje dot. oświadczeń majątkowych. To służy sądom - dziś, gdy słyszę głosy, że to zamach na sądy, to czy naprawdę to zamach, że chcemy jawnych oświadczeń prokuratorów i sędziów?— powiedział Michał Wójcik w rozmowie z Telewizją Republika.
Wiceminister sprawiedliwości komentował tzw. kongres sędziów oraz patologie, które - zdaniem Wójcika - trawią wymiar sprawiedliwości.
Dużo tam było o polityce, zupełnie niepotrzebnie. To szczególnie niebezpieczne, gdy jest podział na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ci ostatni często zarzucają władzy wykonawczej, że wpływają na niezależność sądów, a tutaj trzeba zapytać o odwrotny wpływ. (…) Symboliczne było zdanie na kongresie padło o tym, że sędziowie to „nadzwyczajna kasta”, czyli uprzywilejowana grupa - nie może tak być— stwierdził.
Wójcik mówił też o problemie korupcji wśród sędziów.
Stąd pojawiły się nowe regulacje dot. oświadczeń majątkowych. To służy sądom - dziś, gdy słyszę głosy, że to zamach na sądy, to czy naprawdę to zamach, że chcemy jawnych oświadczeń prokuratorów i sędziów? Chcemy budować zaufanie do sądownictwa - nie zbudujemy go poprzez utajnianie oświadczeń. To jeden z kroków. Kilka dni temu rozmawialiśmy o jawności rozpraw i udziału w nich mediów. Byliśmy zaatakowani za pomysł, by dziennikarze mogli uczestniczyć - do tej pory była to arbitralna decyzja sądów— stwierdził wiceminister.
W rozmowie wróciło pytanie o sprawę Wojciecha Łączewskiego. Zdaniem gościa Republiki sędziowie nie mogą budować wokół siebie atmosfery braku zaufania i dyspozycyjności politycznej.
To rzeczy, które budzą zgrozę. Tak nie może być - sędzia musi cieszyć się wielkim prestiżem i zaufaniem, dziś tak nie jest…— mówił.
Wójcik podkreślił przy tym, by pamiętać, że w wymiarze sprawiedliwości jest wiele cennych i ciężko pracujących osób.
Ale jest i wiele osób, których być tam nie powinno— przyznał.

 

Żródło: Tv Republika

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe