Rozmowa Dnia Radio Piekary

Gościem Marcina Zasady w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary był wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik. 

 

 

Podobno Brexit to wina PiS-u, tak słyszałem…

Gdzie pan to przeczytał?

Ryszard Petru, cała opozycja tak mówi. Część prasy wspomina wasze antyunijne nastroje, podsycane w partii.

Muszę panu wejść w słowo, ale to jest nieprawda. Jarosław Kaczyński już bardzo dawno sygnalizował, że chcemy być w Unii europejskiej, byliśmy zawsze za nią…

...i nie wyprowadzi PiS Polski z Unii?

Nie, Polska nie zostanie wyprowadzona z Unii Europejskiej przez PiS w żadnym razie. Cały konflikt, który jest teraz w Unii Europejskiej, nie jest spowodowany ani przez Jarosława Kaczyńskiego, ani przez prawo i Sprawiedliwość. To jest narracja, którą próbują narzucić nasi przeciwnicy.

A tak na poważnie, panie ministrze, oczywiście przyjmując to z przymrużeniem oka, co oznacza ta ucieczka Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla Polaków i dla Polski?

To jest bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ nie wiadomo, jak będzie się kształtowała przyszłość Unii. Przypomnę, że w sobotę, spotkali się ministrowie spraw zagranicznych części tylko państw, żeby rozmawiać o Brexicie. Więc należałoby zadać pytanie, dlaczego tylko kilku, a nie wszystkich? 

Obawia się pan konsolidacji tej starej Unii strefy euro, poza która może pozostać Polska?

Oczywiście, to jest szalenie niebezpieczne. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego nie wszystkie państwa spotykają się i rozmawiają na temat przyszłości Unii Europejskiej. Tylko sześć państw- założycieli Unii- to jest sytuacja niebezpieczna. Pytanie, co zostało ustalone? Jaka będzie przyszłość Unii, to zobaczymy. Nie ma się także, co dziwić, że doszło do Brexitu. Proszę zobaczyć, jak jest przeregulowana Unia Europejska, chociażby urzędniczo- 55 tysięcy urzędników. Wie pan ile wydaje się na tłumaczenia? Prawie 100 milionów euro? 100 milionów! To są gigantyczne pieniądze, bo tyle jest języków urzędowych Unii. W ONZ jest na przykład sześć…

Proszę zauważyć, ile ludzi, dzięki temu ma pracę.

Można sobie zawsze to tak tłumaczyć. Jednak przeregulowanie polega na tym, że stworzono przepisy jak zrywać awokado, żeby lepiej smakowało…

Ktoś powiedział, że do wyboru mamy krzywiznę banana, albo wojnę. Więc lepiej wybrać krzywiznę banana. Co będzie z Polakami, których na wyspach pracuje jakieś 700 tys.? 400 tys. może mieć problem z pozostaniem na wyspach w dalszej perspektywie.

Tam mieszka nawet 850 tys. Polaków. Pytanie, jak chronić ich prawa? Niepokoją mnie ksenofobiczne napisy na polskich ośrodkach. To jest zupełnie niepotrzebne, bo Wielka Brytania jako kraj, dynamicznie rozwijała się od 1973 roku, od momentu, kiedy weszła do UE. Sprawdziłem, jak kształtowało się PKB na głowę jednego mieszkańca i to był gigantyczny skok w ostatnich latach i to zwłaszcza dzięki Polakom. Dużej mniejszości, która dobrze funkcjonuje w Wielkiej Brytanii. Zadaniem naszego rządu jest chronić uprawnienia, które im przysługują. Natomiast mamy sytuację, tak bardzo dynamiczną, tak bardzo skomplikowaną, że trudno powiedziec, co minister Steinmeier położy na stół , po spotkaniu, które odbyło się w sobotę. To mnie najbardziej zastanawia.

W cieniu Brexitu, dokładnie w czwartek, mieliśmy Jawexit- czyli Jaworzno zadecydowało, że nie chce być częścią metropolii, która tworzy się w naszej aglomeracji. Nawet radni PiS glosowali za wyjściem z metropolii.

Jestem zaskoczony. Rozumiem, że chodziło o sprawy komunikacyjne…

...między innymi taka była argumentacja prezydenta Silberta. Czy ustawa zostanie przyjęta przez Sejm przed wakacjami?

W lipcu są jeszcze dwa posiedzenia Sejmu, jednak wątpię, żeby to nastąpiło, ponieważ sam proces legislacyjny trochę trwa. Przypomnę naszą rozmowę sprzed kilku miesięcy, kiedy tutaj zarzekałem się, że projekt ustawy będzie gotowy bardzo szybko. To nie kto inny, tylko PiS, przygotowało ustawę dedykowaną specjalnie dla województwa śląskiego. Oczywiście zobaczymy, jaki będzie miała ostatecznie kształt. Nie wiem, czy to jest dobre posunięcie, żeby dzisiaj wyłamywać się z pewnej idei, która jest tworzona. Powiem wprost. Posłowie innych regionów zazdroszczą tego, że minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak przyjechał do Katowic i na wspólnej konferencji przedstawił projekt nowej ustawy.

To prawda. Na pewno jednak mogą niepokoić zakusy ministra finansów , który domaga się radykalnego ograniczenia budżetu metropolii. To jest tylko jego opinia, czy coś, co może mieć wpływ na ostateczny kształt ustawy.

W toku prac nad ustawą, ministrowie wymieniają się różnymi opiniami. Jeżeli będę uczestniczył w Komitecie Stałym Rady Ministrów, czy na Radzie Ministrów, jeśli będę miał niewielki głos w imieniu tej społeczności, którą reprezentuję, to będę wspierał ten projekt, żeby, jak najszybciej się pojawił w Sejmie…

...w tym pierwotnym kształcie zapowiadanym przez ministra Błaszczaka?

Tak, ale to jest normalne, że zawsze jest dyskusja na temat finansów.

Panie ministrze, jaki jest cel kontroli CBA w Urzędach Marszałkowskich, która trwa?

Zapewne sprawdzenie prawidłowości wydatkowania funduszy europejskich.

Były jakieś podejrzenia, co do niewłaściwego wykorzystania tych środków?

Od tego są służby, żeby kontrolowały, jeżeli maja ku temu jakieś podstawy. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Natomiast, jeżeli chodzi o środki unijne, to bardzo różnie te sprawy wyglądają. Jak są pieniądze, to niestety, nie wszyscy mają dobre intencje. Niektórzy chcą na tym zarabiać, więc nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, że CBA pojawiło się w tym miejscu.

Gdyby PiS, a nie koalicja PO- PSL, rządziła w różnych konfiguracjach w 16 województwach, to ta kontrola też by była? Też byłby taki nalot dywanowy?

Myślę, CBA nie kieruje się tym, jakie są barwy polityczne, tylko tym czy są jakiekolwiek podejrzenia, np. dotyczące korupcji, w związku z funduszami unijnymi.

To nie jest znak, że jesienią czekają nas przyspieszone wybory samorządowe?

Ciągle o tym słyszę, ale jak pan widzi, wszystko jest bez zmian.

Panie ministrze, w czwartek gramy z Portugalią…

...2:0. Oczywiście proszę nie krytykować Arka Milika- człowieka z naszego regionu, ponieważ on wykonuje tytaniczną pracę.

To samo mówią o Robercie Lewandowskim…

...również go nie krytykuję.

A Mistrzem Europy będzie oczywiście Polska?

Marzy mi się finał Polska- Niemcy i bramka Arka Milika na 1:0.

Dziękuję za rozmowę.

 

Cały materiał do odsłuchania na stronie:

http://www.radiopiekary.pl/gosc,187,michal_wojcik

 

Źródło:

Radio Piekary

 

 

 

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe