Radio Wnet: o Nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentował Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, a także zmiany w zasadach sądownictwa. Jedną ze zmian jest możliwość obecności mediów na rozprawach jawnych. Dotychczas o obecności mediów decydował sędzia.

 

 

Nie wiem dlaczego Kongres Sędziów był spotkaniem nadzwyczajnym, bo nic nadzwyczajnego się nie dzieje, aby w sposób nadzwyczajny środowisko sędziowskie miało się spotykać. Szkoda, że nie odbywały się one wcześniej kiedy pojawiały się wątpliwości co do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości
—mówił gość „Poranka Radia Wnet” wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister odnosząc się do sobotniego Kongresu Sędziów Polskich w Warszawie ubolewał, że tak mało czasu poświecono refleksji nad stanem środowiska sędziowskiego. Wójcik podkreślił, że w rozmowie z politykami z różnych ugrupowań, padało wiele krytycznych głosów w stronę sędziów.
Wiele osób, również z ugrupowań opozycyjnych krytykowało funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Dlaczego? M.in z powodu przedłużających się spraw. Znam osobiście historię osoby, która na rozstrzygnięcie swojej sprawy czeka już 24. rok. Znam również wielu sędziów, którzy przychodzą do mnie i mówią o konieczności reform—powiedział.
Michał Wójcik odniósł się także do sporu na linii prezydent - Krajowa Rada Sądownicza.

Co to znaczy, że prezydent ma powoływać sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa? Co ciekawe, było to już rozstrzygane kilka lat temu przez Trybunał Konstytucyjny. Wynik mógł być tylko jeden. Nie jest tak, że KRS powołuje sędziów i nie jest tak, że prezydent powołuje sędziów bez wniosku Krajowej Rady Sądownictwa—wyjaśniał.
W opinii wiceministra jedną z przyczyn obecnego stanu wymiaru sprawiedliwości jest brak reform i tzw. samooczyszczenia.

Przez 26 lat nie było głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Wszyscy inni się zreformowali począwszy od mediów na górnictwie kończąc. Jaki mamy tego efekt? 25-30 proc. zaufanie od wymiary sprawiedliwości—podkreślił.
Gość Radia Wnet podkreślił, że wielu sędziów zapomniało jaka jest ich rola, m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W tym środowisku jest także wielu takich, którzy mają problem z zasadą bezstronności i obiektywizmu. Mają problem z tym, że są sędziami, a stają się czasem politykami. Jest dzisiaj pewien sędzia, który jest prezesem jednej z ważniejszych instytucji i przychodzi czasem do parlamentu i mówi, że coś co będzie za kilka tygodni badał już jest niekonstytucyjne. Pani uważa, że jest to normalne? Osobiście uważam, że nie!—mówił.

 

Posłuchaj audycji Poranka Wnet: 

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/poranek-6-wrzesnia-2016

 

Źródło: Radio Wnet

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe