Opinia Komisji Weneckiej nie jest dla Polski miażdżąca.

W Radiu dla Ciebie rozmawialiśmy o opinii Komisji Weneckiej oraz o publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.  Audycja z 21 marca 2016 r.

 

 

– Wiemy, że wpłynęła opinia Komisji Weneckiej do sejmu, do marszałka Kuchcińskiego. Marszałek powoła zespół ekspertów, który się nią zajmie – mówił w RDC poseł Michał Wójcik (PiS). W jego ocenie parlament to „doskonałe miejsce, żeby prowadzić tego typu dyskusje”, bo są w nim różne frakcje polityczne.

– Opozycja zgłosiła powstanie zespołu ds. przywrócenia ładu konstytucyjnego w Polsce. Jestem zaskoczony tą propozycją. Ja bym miał propozycję, żeby powstał zespół ds. przestrzegania prawa i Konstytucji. Możemy wspólnie czytać Konstytucję, zapraszam na takie korepetycje zarówno pana Schetynę jak i pana Petru – komentował gość RDC.

Jak zapewnił, marszałek Kuchciński „niebawem ujawni klucz doboru ekspertów„, którzy zajmą się opinią Komisji Weneckiej. – Ta opinia jest ważna, ale nie jest wiążąca – podkreślił poseł. – Nie jest w swojej treści szczególnie miażdżąca dla Polski. Tam jest wiele łagodnych zapisów – uważa. Wójcik podkreślił, że część zaleceń Komisji jest już realizowana. – Polecono wprowadzić dyskusję dotyczącą dalszego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. To już jest realizowane – rząd skierował opinię do parlamentu, więc w jakiś sposób wychodzimy naprzeciw Komisji Weneckiej – wyjaśniał poseł.

Nie będzie publikacji

Jednocześnie podkreślił, że teza najważniejsza dla autorów opinii, „budzi wątpliwości„. – Chodzi o publikację orzeczenia. My nie możemy tego zrobić, bo to nie jest to orzeczenie – mówił gość RDC. – To nie jest gra na czas, chcemy znaleźć konsensus, kompromis. Ten spór powinien być rozstrzygany przy stole, podczas rozmów. Jest żal do opozycji, bo ulica nie jest miejscem do rozwiązania tego sporu – przekonywał Wójcik. – Nie wolno wyprowadzać ludzi na ulice, to jest szalenie niebezpieczne – podkreślił.

W jego ocenie, prezes Trybunały Konstytucyjnego nie jest już tylko sędzią. – Stał się politykiem, on uwikłał w tę awanturę polityczną Trybunał – tłumaczył. – Obawiamy się, że będzie podwójny porządek prawny w Polsce, to szalenie niebezpieczne. Ale nie ma możliwości, żeby opublikować stanowisko podjęte w składzie niezgodnym z ustawą – zaznaczył poseł.

źródło: Radio dla Ciebie
http://www.rdc.pl/informacje/michal-wojcik-opinia-komisji-weneckiej-nie-jest-szczegolnie-miazdzaca-dla-polski-posluchaj/

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe