Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości: istotna jest kwestia tożsamości dziecka

- Gdyby faktycznie doszło do sytuacji, w której dziecko prawosławne jest umieszczone w rodzinie muzułmańskiej, byłoby to w moim przekonaniu złamanie Konwencji praw dziecka, złamanie tożsamości dziecka. Tożsamość dziecka to również prawo do religii i do języka - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

Szwedzkie władze próbowały odebrać dzieci Rosjaninowi i umieściły je w rodzinie muzułmańskiej. Ten w obawie przed odebraniem mu władzy rodzicielskiej uciekł wraz z córkami do Polski. Tu otrzymał pomoc i schronienie. Teraz szwedzkie władze poinformowały Ministerstwo Sprawiedliwości, że złożą wniosek o pilne wydanie stronie szwedzkiej trzech córek Rosjanina.

 

- Organem centralnym w Szwecji jest ministerstwo spraw zagranicznych. W momencie, kiedy Rosjanin wyjechał ze Szwecji, do systemu została wprowadzona informacja, że taka sytuacja miała miejsce. Doszło do zatrzymania na lotnisku w Polsce, a później postępowania przed sądem. Ja wiem o jednym piśmie, które zostało skierowane przez Szwedów do naszego resortu. Poinformowano nas, że jest taka sytuacja, że dojdzie do rozprawy w sądzie rejonowym w Polsce, a także o tym, że Szwedzi przygotowują wniosek o pilne wykonanie postanowienia sądu szwedzkiego. Ono mówiło o tym, że te dzieci są w rodzinie zastępczej – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik.

 

- Oficjalnie do teraz taki wniosek nie wpłynął. Natomiast sąd polski zdecydował się wydać postanowienie, że dzieci zostają przy ojcu - pod nadzorem kuratora - do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Nas interesuje to, czy Szwedzi wystąpią w trybie konwencji haskiej, w kwestii ewentualnego porwania dzieci. Wtedy tą sprawą musi się zająć sąd okręgowy. Ale takiego wniosku nie ma. Nie ma także wniosku o wykonanie postanowienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - dodał wiceminister.

 

Jak tłumaczył gość PR24, bardzo istotna jest także kwestia tak zwanej tożsamości dziecka. - Gdyby faktycznie doszło do sytuacji, w której dziecko prawosławne jest umieszczone w rodzinie muzułmańskiej, byłoby to w moim przekonaniu złamanie Konwencji praw dziecka, złamanie tożsamości dziecka. Tożsamość dziecka to również prawo do religii i do języka – podkreślił Michał Wójcik.

 

Wiceminister zaznaczył, że niedługo mają zmienić się przepisy w tym zakresie. - Regulacje prawne zmienią się za trzy lata - dzięki polskiemu Ministerstwu Sprawiedliwości. To my wywalczyliśmy poprawkę, zgodnie z którą tożsamość musi być zawsze zbadana przez sąd. W przypadku sprawy opiekuńczej i wyroku sądu wobec polskiego dziecka o umieszczenie go w rodzinie zastępczej, władze innego państwa musiałyby wystąpić do polskich dyplomatów, a oni z kolei do polskiego ministerstwa. I my byśmy szukali rodziny zastępczej - objaśniał gość PR24.

 

 

 

Źródło: https://www.polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2292012,Michal-Wojcik-wiceminister-sprawiedliwosci-istotna-jest-kwestia-tozsamosci-dziecka?fbclid=IwAR2X4Rzix7StYZKDgNITipdziHyaiJ2h32Br6hIdwGUrvT5D9ltSRtBF9tE

10-04-2019

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe