M. WÓJCIK: JESTEM ZASKOCZONY STANOWISKIEM RPO WS. SPOSOBU ZATRZYMANIA PODEJRZANEGO O ZABÓJSTWO W MROWINACH

Jestem zaskoczony tym stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego że przepisy dosyć jasno mówią o tym, kiedy można zastosować m.in. kajdanki zespolone. Tam jest m.in. przepis, który dotyczy właśnie podejrzanego o dokonanie zbrodni zabójstwa. Ja jestem bardzo zdziwiony, że pojawiły się właśnie jakieś wątpliwości dotyczące zatrzymania – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w piątkowych „Aktualnościach dnia” w Radio Maryja.

 

 

Michał Wójcik odniósł się do zaprezentowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich stanowiska dotyczącego zatrzymania podejrzanego w sprawie brutalnego zabójstwa 10-letniej dziewczynki.

 

– Jestem zaskoczony tym stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego że przepisy dosyć jasno mówią o tym, kiedy można zastosować m.in. kajdanki zespolone. Tam jest m.in. przepis, który dotyczy właśnie podejrzanego o dokonanie zbrodni zabójstwa. Ja jestem bardzo zdziwiony, że pojawiły się właśnie jakieś wątpliwości dotyczące zatrzymania. Policja działała na podstawie ustawy, która jasno określa to, co ma robić. To policja decyduje o tym, jakie zastosować środki, tym bardziej, że mamy do czynienia – wszystko na to wskazuje – ze sprawcą bardzo brutalnego przestępstwa, dlatego bardzo jestem tym stanowiskiem zdziwiony –powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Gość Radia Maryja podkreślił, że wszystkie podejmowane przez policjantów działania znajdują swoje oparcie w ustawie.

– Jest ustawa, która mówi o zastosowaniu tego rodzaju środków i jest katalog tych przestępstw, w których tego rodzaju środki mogą być zastosowane. To chodzi o to, żeby – wiadomo, że to jest bardzo groźny przestępca, pamiętajmy też o tym, w jakich okolicznościach zostało dokonane to przestępstwo – zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Poziom bestialstwa przy tej sprawie spowodował, że Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował o tym, żeby bezpośredni nadzór nad tym śledztwem miał jego zastępca pan Krzysztof Sierak. Dzisiaj trzeba podziękować zarówno policji, jak i prokuraturze, że tak szybko znalazła sprawcę tego przestępstwa – oznajmił polityk.

Obecnie przygotowaliśmy nowelizację Kodeksu karnego – przypomniał Michał Wójcik.

– Ona została uchwalona i czeka na podpis pana prezydenta. Jest tam m.in. przepis, który dotyczy bezwzględnego dożywocia. To polega po prostu na tym, że nie będzie można zastosować warunkowego, przedterminowego zwolnienia osoby skazanej, sprawcy danego przestępstwa. To jest coś nowego, co się pojawi w polskim systemie. Oczywiście wywołało to od razu dyskusję oraz wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich pana Bodnara, który napisał list do pana prezydenta, w którym chce zawetowania tej ustawy – powiedział wiceminister.

 

 

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-informacje/tylko-u-nas-m-wojcik-jestem-zaskoczony-stanowiskiem-rpo-ws-sposobu-zatrzymania-podejrzanego-o-zabojstwo-w-mrowinach/?fbclid=IwAR2g4Dud9ot6CNFMhgrMueH69erHRRVwhuN-Xjfnmc1BBphHUc1s6mjSQyw

24-06-2019

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe