Koniec z łamaniem praw polskich rodziców przez zagraniczne sądy

Wójcik u Pospieszalskiego: "Trzeba usprawniać cały system. Reforma już jest gotowa"

 

 

Największy problem dotyczy ludzi. Od kilku miesięcy zajmuje się m.in. sprawami dotyczącymi konwencji haskie powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który był jednym z gości programu „Warto rozmawiać” (TVP1) poświęconego walce polskich obywateli z zagranicznymi sądami o opiekę nad dziećmi.
Spotykamy się niemal codziennej z takimi sprawami, a nie wszystkie docierają do Ministerstwa Sprawiedliwości -podkreślił.

Co zawodzi? W moim przekonaniu trzeba usprawniać cały system. Od kilku tygodni mówię o reformie, którą przygotowujemy. Ona już jest gotowa- zaznaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.

Trwa proces procedowania nad niektórym dokumentami unijnymi. Jeśli dziś przyjmiemy ustawę (…), to nigdy nie możemy mieć pewności, że nie będziemy musieli do niej wracać, żeby ją zmieniać. Przez wiele lat nie było przepisów, co robić z wnioskiem, który trafia do Ministerstwa Sprawiedliwości. Czy państwo sobie to wyobrażają? Opierano się wyłącznie na prawie zwyczajowy - wyjaśnił gość programu „Warto rozmawiać”.
W moim przekonaniu to kwestia przede wszystkim szkoleń i specjalizacji. (…) Specjalizacja ! U nas wszystkie sądy rejonowej tym się zajmują - podkreślił Wójcik.
Ta specjalizacja jest bardzo ważna, bo chodzi o to, by z najnowszymi standardami zajmowali się tymi sprawami najlepsi sędziowie i najlepsi prokuratorzy. Dzięki prokuratorowi Święczkowskiemu są wytyczne dla prokuratorów. Prokuratorzy mają przystępować do każdej takiej sprawy, żeby pomagać ludziom- dodał wiceminister.

Ministerstwo Sprawiedliwości może pomagać i stara się pomagać -zaznaczył polityk Prawa i Sprawiedliwości. Wójcik wskazał jednocześnie priorytety, jakie stoją przed państwem polskim:
Reforma, specjalizacja, prokuratura, która powinna być we wszystkich sprawach, a tego nie było. 

Cały odcinek do obejrzenia na stronie:
https://vod.tvp.pl/27331440/03112016

Źródło: wpolityce.pl

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe