Amber Gold - przykład patologii w prokuraturze

Materiał stacji Polsat News z 13 stycznia 2016, w którym udzieliłem wypowiedzi dotyczących nadchodzących zmian w polskiej prokuraturze.

 

 

- Kilkanaście tysięcy osób pokrzywdzonych, kilkaset milionów wyprowadzonych pieniędzy, z takimi patologiami chcemy walczyć. Prokuratura musi być silna jako instytucja, dzięki temu państwo również będzie silne. Pierwszym krokiem jest połączenie stanowiska ministra sprawiedliwości z prokuratorem generalnym – powiedział w Polsat News Michał Wójcik z PiS, poseł sprawozdawca ustawy o prokuraturze.

- Chcemy zrobić podział na prokuratury rejonowe, okręgowe, regionalne i prokuraturę krajową. Dokonać przejrzystego podziału. 40 proc. prokuratorów w Polsce zajmuje się kontrolą swoich kolegów, ocenami, wizytacjami. Tak prokuratura funkcjonować nie może - powiedział Wójcik.

Poseł PiS zaznaczył, że w wielu państwach funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego są połączone. - To jest dobre z punktu widzenia obywateli, bo minister sprawiedliwości, który ma walczyć z przestępczością, musi mieć instrumenty, a ten instrument to m.in. prokuratura, którą powinien sobie kształtować – powiedział Wójcik w rozmowie z Bartoszem Kurkiem. – Za bezpieczeństwo obywateli odpowiada rząd, czyli także minister sprawiedliwości, a dziś jest: "my nic nie możemy, prokuratura jest niezależna, idźcie i pytajcie" - dodał.

Wójcik odpierał zarzuty, że prokurator generalny będzie mógł wpływać na działania służb. - Prokurator generalny będzie mógł poprosić o to, żeby przeprowadzono pewne czynności. Tam nie ma żadnych sankcji, nie może tego wymusić - zaznaczył.

Polityk PiS zapowiedział także likwidację pionu wojskowego prokuratury. - Stworzymy departament do spraw wojskowych na poziomie centralnym, którym będzie zarządzał jeden z zastępców prokuratora generalnego – wyjaśnił.

- To bardzo dobrze, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny będzie miał bardzo silną władzę. Weźmie całkowicie odpowiedzialność za to, co się dzieje w walce z przestępczością - podkreślił Wójcik. Poseł powiedział także, że zawód prokuratora został zdeprecjonowany. – Prokuratorzy muszą być nagradzani za to, że dobrze pracują. Należy dostrzec dobrych prokuratorów - dodał.

 

Źródło: Polsat News

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-01-13/wojcik-amber-gold-to-klasyczny-przyklad-ze-prokuratura-zle-dziala-z-takimi-patologiami-chcemy-walczyc/

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe