Michał Wójcik: Sąd Najwyższy będzie miał problem

- Podaliśmy autorów różnych książek, komentarzy, którzy jednoznacznie stali i stoją i pewnie będą stali na takim samym stanowisku jak pan prezydent, że to jest tak naprawdę prerogatywa prezydencka. Jest to określone w artykule 139. Tak naprawdę treść tego przepisu wypełnia działanie pana prezydenta. To on tak naprawdę dokonuje wykładni tego przepisu - stwierdził wiceminister.

 

 

- Jest mi przykro, że takie jest stanowisko rzecznika Sądu Najwyższego - skomentował to Michał Wójcik, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Przyznał, że w ministerstwie znają "oczywiście także opracowania doktrynalne, z których wynika, że rzeczywiście stanowisko Sądu Najwyższego mogłoby być uzasadnione". - Ale zdecydowana większość przedstawicieli doktryny stoi na stanowisku, że prezydent ma prawo akt łaski zastosować i to w dowolnym momencie, na dowolnym etapie - tłumaczył

- To jest rzecz, która nie powinna podlegać dyskusji - dodał. - Bardzo ubolewam nad tym, że Sąd Najwyższy wplątał się w dyskurs polityczny, bo w tle cały czas pozostaje polityka. Podobnie jak i Trybunał Konstytucyjny wiele miesięcy temu - przypomniał

twierdził też, że prawnicy, którzy teraz popierają decyzję Sądu Najwyższego to częściowo "osoby, które nie tylko popierały konkretną tę sytuację, ile w komentarzach, w książkach wypowiadały się dotychczas, że to jest prerogatywa prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". Komentował w ten sposób sprzeciw niektórych prawników, którzy znaleźli się na liście "publikacji, w których wskazywano na możliwość stosowania przez Prezydenta RP prawa łaski w postaci indywidualnej abolicji".

- Sąd Najwyższy nie może się stawiać ponad prawem i znakomita większość przedstawicieli doktryny doskonale o tym wie - zaznaczył Wójcik. Stwierdził też, że Sąd Najwyższy "będzie miał problem" z podaniem przepisu, na który się powołał w uzasadnieniu swojej uchwały, bo jego zdaniem "nie ma takiego przepisu".

 

twierdził też, że prawnicy, którzy teraz popierają decyzję Sądu Najwyższego to częściowo "osoby, które nie tylko popierały konkretną tę sytuację, ile w komentarzach, w książkach wypowiadały się dotychczas, że to jest prerogatywa prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". Komentował w ten sposób sprzeciw niektórych prawników, którzy znaleźli się na liście "publikacji, w których wskazywano na możliwość stosowania przez Prezydenta RP prawa łaski w postaci indywidualnej abolicji". - Sąd Najwyższy nie może się stawiać ponad prawem i znakomita większość przedstawicieli doktryny doskonale o tym wie - zaznaczył Wójcik. Stwierdził też, że Sąd Najwyższy "będzie miał problem" z podaniem przepisu, na który się powołał w uzasadnieniu swojej uchwały, bo jego zdaniem "nie ma takiego przepisu". (http://www.tvn24.pl)

 

Czytaj więcej na: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/piotrowicz-i-wojcik-o-uchwale-sadu-najwyzszego-w-sprawie-ulaskawien,745410.html

 

Źródło: TVN24

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe