Wczorajsza rozmowa w radiu WNET na temat patologii występujących w polskim sądownictwie. Ilość skarg składanych przez obywateli do ministerstwa lawinowo rośnie. Dyskusją dotyczyła również konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

 

- W ciągu 2015 roku było 25 tysięcy skarg i wniosków składanych do ministra sprawiedliwości, a w tym roku, tylko w ciągu pierwszego kwartału wpłynęło 15 tysięcy skarg. Te skargi pokazują różnego rodzaju patologie w państwie.

- Od czasów zmiany władzy znacznie zwiększyła się ilość składanych skarg na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz braku wiary w możliwości uzyskania pomocy od poprzedniej władzy.

- Zaległości w zakresie informatyzacji resoru są olbrzymie. Zadaniem, które przede mną postawiono, jest przeprowadzenie informatyzacji w wymiarze sprawiedliwości. Tu jest morze zaniedbań, które pojawiały się w ostatnich latach. Właściwie nic nie zostało zrobione w aspekcie informatyzacji. Są programy, które powinny działać, a nie funkcjonują, są rejestry, które miały już ruszyć, a ciągle ich nie ma.

- Nie mamy zamiaru w jakikolwiek sposób naruszać zasady trójpodziału władzy. Ale jest potrzeba zmian w funkcjonowaniu sądu konstytucyjnego, chociażby w kwestii odpowiedzialności sędziów sądu przed Trybunałem Stanu, czy możliwości odrzucenia wyroku przez 2/3 posłów, co kiedyś funkcjonowało w polskim prawie – powiedział dla Radia Wnet Michał Wójcik wiceminister sprawiedliwości.

 

Cały materiał do odsłuchania na stronie:

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/wojcik-rzeplinski-stal-sie-politykiem-a-nie-sedzia

 

Źródło: Radio WNET

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe