Minister bronił reformy wymiaru sprawiedliwości przed krytyką Komisji Europejskiej. W jego ocenie polski rząd już poszedł na ustępstwa, ale - jak powiedział - są granice kompromisu.
- Jest pewna granica ustępstw, chociażby nowe izby w Sądzie Najwyższym, kwestia dotycząca skargi nadzwyczajnej. To jest ważna sprawa i nie powinniśmy się z tego wycofywać, tutaj ustępstw być nie może, bo tego oczekują obywatele - powiedział Michał Wójcik.
Instytucja skargi nadzwyczajnej daje możliwość weryfikacji prawomocnych wyroków, orzekanych nawet 20 lat temu. Rezygnacja ze skargi nadzwyczajnej to jeden z podstawowych warunków Komisji Europejskiej, którego spełnienie ma powstrzymać Brukselę przed zastosowaniem procedur artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Procedury te mogą w ostateczności doprowadzić do zastosowania sankcji unijnych wobec Polski.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który był gościem otwartego spotkania z mieszkańcami Włocławka, mówił również o rządowych planach zmian w przepisach unijnych. Miałyby one gwarantować dzieciom imigrantów, iż - w razie potrzeby - umieszczane będą w rodzinach zastępczych, władających narodowym językiem dzieci, które trafią pod ich opiekę.
- Dziś zdarza się, że polskie dzieci, odbierane czasowo rodzicom, przekazywane są do rodzin zastępczych, w których nikt nie mówi po polsku - stwierdził minister Wójcik.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przyjechał do Włocławka na zaproszenie działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Jego wizyta nie jest elementem ogólnopolskiej akcji promocyjnej PiS-u "Polska jest jedna."
Źródło: http://www.radiopik.pl/2,68801,wiceminister-sprawiedliwosci-z-wizyta-we-wloclaw&idf=98081