Nowelizacja niezbędna dla Śląska i górników

Materiał opublikowany przez Wydawnictwo Górnicze w sprawie nowelizacji ustawy o górnictwie. Udzieliłem tam kilku wypowiedzi.

 

 

Trzeba mieć niewiarygodny tupet i być niesamowicie bezczelnym, żeby po pięciu tygodniach rządów Prawa i Sprawiedliwości oczekiwać, że już będziemy reformowali polskie górnictwo. Niebywały tupet, patrząc na to, co się działo przez ostatnie osiem lat - uważa poseł PIS, Michał Wójcik.

- Przez osiem lat Platforma Obywatelska niszczyła polskie górnictwo. Doprowadziła je na skraj przepaści. Coś, co było kiedyś niemożliwe, czyli upadłość największego przedsiębiorstwa górniczego w Europie, jest dziś zagrożeniem realnym – kontynuował Michał Wójcik, odnosząc się do wypowiedzi polityków PO na temat nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Obie partie komentowały tę sprawę w czasie konferencji prasowych zorganizowanych w środę, 23 grudnia.

- To niebywały tupet, bo jak w pięć tygodni naprawiać to, co było niszczone przez osiem lat. Gdyby tak się dało, to by było mistrzostwo świata, ale nam i tak udało się wiele zrobić - podkreślił parlamentarzysta, który wyjaśnił, że nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego musiała być przyjęta w tym roku, bo inaczej nie można by było prowadzić restrukturyzacji w oparciu o nowelizację ze stycznia 2015 r.

- Jest jeszcze jedna nieprawdopodobna rzecz. Posłowie Platformy zagłosowali wczoraj za tą ustawą. Dzisiaj od rana wszczynają awantury, zapominając, że ta ustawa nie ma żadnego zapisu, który by był niebezpieczny dla górników i dla kopalń. Ona jest potrzebna dla Śląska. Całkowicie dementujemy, że będzie likwidacja kopalń. Nie ma takich zamiarów - stwierdził Wójcik.

Na temat przyczyn kiepskiej kondycji górnictwa głos zabrał poseł Grzegorz Matusiak.
- Chcę przypomnieć, że obecny minister energii Krzysztof Tchórzewski przygotował strategię dla górnictwa na lata 2007-2015, która zawierała restrukturyzację. Miała ona polegać na tym, że środki z prywatyzacji miały iść na rozwój górnictwa. Niestety przez osiem lat ani złotówka z prywatyzacji nie przeszła do górnictwa. Przypomnę, że Jastrzębska Spółka Węglowa w 2011 r. weszła na giełdę, z czego 5,5 mld zł zostało przekazanych do budżetu. Następny rok to 630 mln zł dywidendy, kolejny to 205 mln zł. Środki, które mogły służyć rozwojowi górnictwa, a szczególnie JSW, zasiliły budżet - wskazał parlamentarzysta.

 

źródło: Wydawnictwo Górnicze

http://gornicza.com.pl/aktualnosc/4172/nowelizacja-niezbedna-dla-slaska-i-gornikow

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe