II edycja Konkursu

Trwa II edycja konkursu historycznego "Wołyń - Pamięć Pokoleń" adresowanego do uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z terenów województw śląskiego i dolnośląskiego. 

 

Prace można przesyłać na adres biura poselskiego do dnia 31.03.2023 roku (liczy się data stempla pocztowego)

 

Zadaniem konkursu jest przywrócić pamięć o kartach polskiej historii związanej z Kresami, w tym – szczególnie tragicznych wydarzeń – ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Polakach i nie tylko na Polakach na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej, którego 80 rocznicę w tym roku obchodzimy.

Konkurs nie ogranicza się wyłącznie do tej tematyki i obejmuje również sprawy: warunków i okoliczności wysiedlenia ludności polskiej z Kresów Wschodnich II RP, recepcji kultury i dziedzictwa materialnego i niematerialnego Kresów Wschodnich II RP ujętych z perspektywy współczesnej młodzieży.

Biuro Poselskie w dniach 1-2.12.2022 będzie nieczynne

W dniach 1-2 grudnia 2022 r. Biuro Poselskie Michała Wójcika będzie nieczynne.

 

Prosimy o kontakt mailowy: biuro@michalwojcik.eu

 

 

Jeśli kontaktują się Państwo w celu podjęcia interwencji poselskiej, prosimy o przesłanie pisma z przedstawieniem sprawy oraz załączonymi skanami dokumentów opisującymi problem.

 

Za utrudnienia przepraszamy!

Stop agresji wobec chrześcijan! Zebraliśmy prawie 400 tysięcy podpisów

W ciągu ostatnich lat znaczącą zwiększyła się liczba aktów agresji wobec chrześcijan oraz miejsc kultu. Dzisiaj to już nie tylko „hejterskie” wpisy i komentarze w internecie, ale także niszczenie kościołów, przerywanie nabożeństw czy wręcz przypadki przemocy fizycznej wobec osób duchownych.

 

W odpowiedzi na ten problem Solidarna Polska rozpoczęła akcję zbierania podpisów pod projektem  zmiany w kodeksie karnym, które ułatwią pociąganie do odpowiedzialności sprawców agresywnych zachowań wobec chrześcijan. Co ważne, proponowane zmiany mają poprawić ochronę nie tylko wartości i wyznawców Kościoła katolickiego, a wszystkich kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

 

Dzisiejsze przepisy w kodeksie karnym dotyczące obrazy uczuć religijnych i zakłócania wydarzeń związanych z wyznawaniem wiary są nieprecyzyjne. Aby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności np. za zakłócanie mszy trzeba udowodnić, że było to zrobione złośliwie. W postulowanej zmianie zapisów prawa sam fakt przerwania wydarzenia religijnego, np. poprzez wznoszenie antyreligijnych haseł czy prezentowanie transparentów, byłby ścigany z urzędu. Dzisiaj, aby sprawcę pociągnąć do odpowiedzialności należy to zrobić z powództwa cywilnego.

 

Więcej informacji można zaleźć na stronie internetowej www.wobroniechrzescijan.pl

Nie ma zgody na obecną politykę klimatyczną Unii Europejskiej

Tematem piątkowej konferencji prasowej Ministra Michała Wójcika była polityka klimatyczna Unii Europejskiej. W obecnej sytuacji politycznej, w sytuacji wojny na Ukrainie, tuż po zakończeniu pandemii, nie można akceptować europejskiej polityki Zielonego Ładu, programu Fit for 55, systemu ETS.

Obecnie prowadzona polityka, jak zwraca na to uwagę Minister Wójcik, stanowi olbrzymie zagrożenie dla Polski oraz dla rozwoju takich regionów jak Śląsk. Minister ocenił, że na węgiel jest miejsce. Odnosząc się do zmian w polityce energetycznej Polski, uznał, że Solidarna Polska miała rację „głosując inaczej w sprawie programu politycznego Polski, który przewiduje pewne wskaźniki dotyczące udziału węgla w gospodarce, spadku do 2030 r. do trzydziestu kilku procent i do około dziesięciu procent w 2040 roku”.

Konferencja prasowa dotycząca polityki energetycznej i klimatycznej Polski i Unii Europejskiej

Polityka energetyczna i klimatyczna Unii Europejskiej była tematem konferencji prasowej liderów Solidarnej Polski, w której wzięli udział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Członek Rady Ministrów Michał Wójcik i Poseł na Sejm RP Janusz Kowalski.

 

Politycy poinformowali, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów złożą wniosek o natychmiastowe zawieszenie rządowego dokumentu "Polityka energetyczna Polski do 2040 roku". Według polityków Solidarnej Polski, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, konieczna jest zmiana polityki energetycznej Polski.

Dyżury w Biurze Poselskim w Bielsku Białej

Szanowni Państwo,

informujemy o najbliższych terminach dyżuru w Biurze Poselskim w Biesku Białej:

- piątek 25 marca godz. 13.00 - 15.00

- poniedziałek 28 marca godz. 13.00 - 15.00 - anulowany

- środa 30 marca godz. 17.00 - 19.00

- czwartek 7 kwietnia godz. 11.00 - 13.00

 

Zbiórka darów wyruszyła na Ukrainę

W niedzielę 13 marca z Placu Wolności w Katowicach wyruszył transport darów na Ukrainę. Akcja koordynowana przez Michała Wójcika - Ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozwoliła zebrać środki na zakup około czterech ton żywności oraz najbardziej niezbędnych rzeczy: lekarstw, opatrunków, środków higienicznych, karimat, śpiworów, koców, a także zabawek dla dzieci. Pomoc trafi do szeregu ośrodków i stowarzyszeń we Lwowie, Samborze, Mościskach i Strzelczyskach.

W akcję pomocy włączyło się szereg instytucji: Światowy Kongres Kresowian, Fundacja PGE, Izba Rzemieślnicza, Konsulat Generalny RP we Lwowie, Służba Więzienna oraz indywidualni darczyńcy. 

 

Zbiórka darów dla Ukrainy

W  związku z sytuacją Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Michała Wójcika od organizuje od poniedziałku 28 lutego zbiórkę rzeczy dla Polskich organizacji z terenu Lwowa i Sambora, z którymi nawiązaliśmy kontakt.

Osoby chcące zaangażować się w pomoc mogą kontaktować się z Biurem pod nr telefonu 732-936-510, a także przynosić rzeczy do biura w Katowicach przy ul. Mariackiej 7 od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-16.00

 

W tej chwili zbieramy:

-pampersy, środki higieny osobistej, podkłady, mokre chusteczki,

-środki dezynfekujące, środki czystości

-suchy prowiant długiego przechowywania

-słodycze

-materace, koce, karimaty

-dresy dla dzieci w rozmiarach 134, 140, 146, 152,  L

-zabawki/ gry dla dzieci

 

Konkurs historyczny "Wołyń - Pamięć Pokoleń"

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych, harcerzy oraz członków organizacji młodzieżowych, którzy ukończyli 15 lat, z województw dolnośląskiego i śląskiego do udziału w konkursie historycznym "Wołyń - Pamięć Pokoleń".

Celem konkursu jest przybliżenie młodzieży historii Polskich Kresów Wschodnich, ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni ludobójstwa  popełnionej na Polakach i obywatelach II RP innych narodowości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez ukraińskich nacjonalistów w latach II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

 

 

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe