Państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) zaproponują wspólną poprawkę do rozporządzenia regulującego kwestie związane z opieką zastępczą nad dziećmi - poinformował w środę w Parlamencie Europejskim wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Cieszę się, że prezydent podpisze ustawy o SN i KRS i po 29 latach rozpocznie się w Polsce funkcjonowanie normalnego wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując decyzję Andrzeja Dudy o podpisaniu ustaw o KRS i SN.
Prezydent poinformował w środę, że podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podkreślił w TVN24, że jest "bardzo zadowolony" z decyzji prezydenta. W jego ocenie ustawy o SN i KRS "są dobre dla obywateli". "Cieszę się, że pan prezydent podpisze te ustawy i że po 29 latach rozpoczyna się w Polsce funkcjonowanie normalnego wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył.
Wiceminister wymieniał też przepisy ustaw o KRS i SN, które - według niego - pozytywnie wpłyną na zmiany w wymiarze sprawiedliwości. "Pojawia się skarga nadzwyczajna, o którą zabiegali obywatele; jest też kwestia ławników, czyli uspołecznienie działania; jest realizacja art. 4 z konstytucji, czyli zwierzchnia władza narodu" - mówił Wójcik.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik zabiegał w Wielkiej Brytanii o aprobatę dla inicjatywy mającej na celu poprawę ochrony prawnej polskich dzieci za granicą. Wczoraj (19 grudnia) w Londynie prowadził rozmowy między innymi z brytyjskim ministrem stanu ds. Dzieci i Rodziny Robertem Goodwillem oraz Rzecznikiem Praw Dziecka Anne Longfield.
Nie trafią do muzułmańskich rodzin zastępczych?
Myślę, że w styczniu w Brukseli odbędzie się wysłuchanie dotyczące regulacji unijnych ws. dzieci w rodzinach zastępczych – powiedział w środę w telewizji wpolsce.pl wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Wiceminister podkreślił, że obecnie w Brukseli część polskich urzędników negocjuje kwestie nowych przepisów w rozporządzeniu Bruksela II bis. „To jest takie rozporządzenie, które dotyczy właśnie uprowadzeń rodzicielskich” - wyjaśnił.
Dziękuję. Dzięki wam moich dzieci nie wywiozą do Irlandii Udało się! Po naszej publikacji ministerstwo sprawiedliwości zablokowało wywózkę dzieci Agnieszki S. (38 l.) do Irlandii, gdzie, zgodnie z decyzją sądu, miały trafić do ojca brutala. – Jestem wdzięczna. Gdyby nie wy, mogło dojść do tragedii – mówi nam mama, przytulając synów Alanka (3 l.) i Arthura (5 l.).
W związku z zarzutami Krajowej Rady Sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości stanowczo oświadcza, że kandydaci na asesorów sądowych przedstawieni Krajowej Radzie Sądownictwa spełnili wszystkie ustawowe wymogi formalne, a potwierdzające to dokumenty zostały w całości przekazane Radzie. W aktach nie było żadnych braków ani błędów.
Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości po raz pierwszy od pięciu lat zebrała się polsko-niemiecka grupa robocza ds. mediacji transgranicznych, która zajmie się między innymi problemami związanymi z działalnością Jugendamtów - niemieckich urzędów ds. dzieci i młodzieży. Spotkanie poprzedziło rozpoczętą dzisiaj (26 października) w Warszawie konferencję „Mediacje w międzynarodowych konfliktach dotyczących dzieci”, w której wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik.