Wiceminister sprawiedliwości o RPO: Wkłada kij w szprychy

– Specyficzny jest moment. Sytuacja jest rozchwiana, trudna – powiedział w „Kwadransie politycznym” TVP1 Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, zwracając uwagę, że rzecznik praw obywatelskich mógł wcześniej sygnalizować swoje wątpliwości dotyczące egzaminów. Adam Bodnar stwierdził, że egzaminy gimnazjalistów mogą być niezgodne z prawem. – A robi to dokładnie w momencie, gdy jest eskalacja protestu – podkreślił Wójcik. Jego zdaniem RPO się myli.

Uciekli ze Szwecji. RPD złożył wniosek o azyl, szwedzkie władze odpowiadają

Szwedzkie władze poinformowały Ministerstwo Sprawiedliwości, że złożą wniosek o pilne wydanie stronie szwedzkiej trzech córek Rosjanina, który wywiózł je ze Szwecji do Polski - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Z kolei Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, podał, że został złożony wniosek o azyl dla rodziny.


Zdaniem wiceministra sprawiedliwości, Michała Wójcika, od tego, w jakim trybie zostanie złożony wniosek, może zależeć postanowienie sądu w tej sprawie. "Jest jeszcze za wcześnie, żeby przesądzać, co ostatecznie stanie się w tej sprawie. Na tę chwilę dzieci przebywają z ojcem w Polsce" - zaznaczył wiceminister.

Wielki sukces Polski w UE

To sprawa bezprecedensowa z tego powodu, że porwano również kobietę - matkę. Porwania rodzicielskie się zdarzają. Czasami są to wydarzenia bardzo dramatyczne. Sprawy są prowadzone w prokuraturze, dochodzi do skazania osób, które dopuściły się tego czynu. W Ministerstwie Sprawiedliwości pojawiłem się z powodu potrzeby pomocy polskim dzieciom na całym świecie. Pierwszy raz spotkałem się z historią, że uprowadzone zostało zarówno dziecko, jak i jego matka – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując w rozmowie z Wojciechem Biedroniem na antenie telewizji wPolsce.pl porwanie 3-letniej Amelii i jej matki.

Michał Wójcik: w obozie opozycji zapanowała panika

Dyskusja na temat list kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego oznacza, że „te listy są silne” i że w obozie opozycji zapanowała panika - powiedział w programie Fakt Opinie Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS. Podwładny Zbigniewa Ziobro mówił też, iż na miejscu prokuratora nie wszcząłby śledztwa w sprawie udziału Jarosława Kaczyńskiego w działaniach dotyczących budowy wieżowców przy ulicy Srebrnej, bo „nie ma żadnego oszustwa”.

Wójcik: gdyby Stefan W. nie byłby sądzony w Polsce, to nadal siedziałby w więzieniu

- Gdyby chodziłoby o inny system, nie Polskę, to Stefan W. siedziałby nadal w więzieniu. W np. Stanach Zjednoczonych dostałby zapewne karę w wymiarze nie mniejszym niż 20 lat - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Gość Bogdana Rymanowskiego poinformował, że w czasie gdy Stefan W. odbywał karę, stwierdzono u niego schizofrenię paranoidalną.

Minister Wójcik o wyroku w precedensowej sprawie. „Słowa premiera zgodne z prawdą”

Warszawski Sąd Okręgowy oddalił dzisiaj pozew 38 sędziów z Krakowa przeciwko redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" Tomaszowi Sakiewiczowi. - To, co powiedział premier jest zgodne z prawdą. Wielokrotnie różne osoby mówiły o tym, że w tym sądzie działała zorganizowana grupa przestępcza, w której uczestniczył były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie - ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii ruszył program „polskie dzieci do polskich rodzin zastępczych”

Beata Zalewska mieszka z trójką synów w Hamburgu, gdzie pracuje w domu starców. Polka od 4 lat stara się o powrót czwartego, najmłodszego syna Alana, nad którym pieczę przejął Jugend amt. W rozmowie z DGP wraca do wieczoru, w którym Jugendamt został zawiadomiony przez sąsiadkę. Zalewska miała rzekomo nadużywać alkoholu. Urzędnicy w eskorcie policji przeszukali mieszkanie i postanowili zabrać jej niespełna rocznego syna. 

Protest? Wójcik obnaża hipokryzję PO: Od 2010 do 2015 wskaźnik wzrostu wynagrodzeń wynosił ZERO. W ogóle nie podnieśli wypłat!

Pracownicy domagają się wyższych wynagrodzeń. W związku z tymi protestami będę odpowiadał, co ciekawe, na pytania posłów PO, którzy jeszcze kilak lat temu, gdy mieli możliwość podwyższać uposażenia, to co robili? Od 2010 do 2015 wskaźnik wzrostu wynagrodzeń wynosił zero. W ogóle nie podnieśli wynagrodzeń! (…) Obecna sytuacja jest spowodowana m,.in. Tym, co działo się przed kilkoma laty

Sukces propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości w Brukseli – Unia Europejska będzie chronić tożsamość narodową dzieci

We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać będzie jednolita zasada poszanowania tożsamości narodowej, kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej. To wielki sukces starań prowadzonych na forum Unii Europejskiej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dziś (7 grudnia 2018 r.) Rada UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Brukseli jednomyślnie przyjęła przepis, który realizuje polską inicjatywę.

 

- Ten sukces został wypracowany profesjonalnym działaniem przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, szczególnie ministra Michała Wójcika. Naszym obowiązkiem jest dbać przede wszystkim o polskie dzieci. Cieszymy się również z tego, że zaproponowane przez nas rozwiązanie, które dziś zostało przyjęte, jest uniwersalne. Dotyczy polskich dzieci, ale też dzieci innych krajów, innych kultur i innego języka – podkreślił na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

 

Przedstawiciele wszystkich krajów wspólnoty opowiedzieli się za wprowadzeniem do rozporządzenia Bruksela II BIS, które reguluje współpracę w sprawach rodzinnych i małżeńskich, poprawki zainicjowanej przez polskie Ministerstwo Sprawiedliwości w grudniu 2017 roku. Nowy przepis zwiększa ochronę dzieci i zapewnia praktyczną realizację gwarancji zawartych w Konwencji ONZ o prawach dziecka.

 

Już dwa lata temu sygnalizowaliśmy, że będziemy czynili wszystko, aby w Unii Europejskiej zawsze była brana pod uwagę tożsamość dziecka, gdy jest ono umieszczane w pieczy zastępczej. Miałem okazję być w wielu krajach i rozmawiać na ten temat z naszymi rodakami. Prosili żeby im pomóc w takich sytuacjach. Dzisiejsza decyzja Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych to wielki sukces Polski, polskiego rządu i Ministerstwa Sprawiedliwości – mówił wiceminister Michał Wójcik, który pilotował realizację inicjatywy.

 

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe