Wiceszef MS ws. art. 7: Polska jest wyspą praworządności

Jestem przekonany, że unijni ministrowie podczas wysłuchania Polski w sprawie praworządności uzyskają wyczerpującą informację pokazującą że, reforma sądownictwa nie odbiega od standardów UE - powiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

We wtorek w Luksemburgu odbywa się spotkanie ministrów ds. europejskich państw UE. Po raz pierwszy w historii przeprowadzą oni wysłuchanie państwa członkowskiego w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu. Na pytania w sprawie stanu praworządności w Polsce będzie odpowiadał wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Wystąpienie będzie miał też wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

 
 
Mchał Wójcik pytany w Polskim Radiu 24 o wtorkowe wysłuchanie Polski w Radzie ds. Ogólnych ws. praworządności wyraził przekonanie, że unijni ministrowie uzyskają w jego trakcie "wyczerpującą informację" pokazującą, że założenia polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości "wcale nie odbiegają od standardu unijnego".
 

Polska jest wyspą praworządności i nie ma co do tego żadnych wątpliwości - oświadczył. Jego zdaniem, reformy w takim kształcie chcieli Polacy, którzy - jak dodał - według sondaży negatywnie oceniają wymiar sprawiedliwości.

Zdaniem Wójcika, podczas wysłuchania w Luksemburgu należy eksponować patologie, do jakich dochodziło w polskich sądach. Według niego, pomoże to przekonać polityków europejskich o słuszności wprowadzanych przez polski rząd zmian.

 

Wtorkowe wysłuchanie, o które wnioskowała Komisja Europejska, to kolejny krok w prowadzonej wobec polskich władz procedurze mającej na celu zagwarantowanie praworządności. Jest ono etapem przed ewentualnym głosowaniem w Radzie UE w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę wartości unijnych. Stwierdzenie takiego ryzyka przez Radę oznaczałoby przejście do kolejnego etapu postępowania z art. 7., czyli tzw. mechanizmu sankcyjnego. Wymagałoby to uzyskania większości kwalifikowanej, tj. głosów 4/5 krajów członkowskich.

 

 

Źródło: 

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/577001,wojcik-reforma-sadownictwa-praworzadnosc-art-7.html

https://www.polskieradio.pl/130/5819/Artykul/2161151,Wiceminister-Michal-Wojcik-W-czterech-krajach-UE-nie-ma-odpowiednika-KRS

 

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe