Debata Jedynki. Od lewej: Michał Rachoń, Michał Wójcik, Mirosław Suchoń

 

 Nasi oponenci manipulują pewnymi informacjami. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędzia nie powinien prowadzić działalności publicznej, niedającej pogodzić się z niezależnością i niezawisłością sędziowską - mówił na antenie Jedynki wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Mirosław Suchoń (KO) zwrócił z kolei uwagę na "upolityczniony proces wyboru sędziów KRS".

 

 

"Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE" - napisano w stanowisku przyjętym przez rząd ws. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. O sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości zostali zapytani dwaj politycy: wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

- Niestety, ale nasi oponenci manipulują pewnymi informacjami, które pojawiają się w przestrzeni medialnej. Często stawiane są mi pytania czy będzie chaos w wymiarze sprawiedliwości. Trzeba było uspokoić sytuację. Dobrze, że takie stanowisko się pojawiło. Mam nadzieję, że sporo rzeczy wyjaśni - mówił Michał Wójcik.

"Politykowanie części środowiska sędziowskiego"

Wiceminister podkreślił, że to co się dzieje w ostatnim czasie to "politykowanie przez część środowiska sędziowskiego". - To musi się spotkać z jednoznacznym stanowiskiem nawiązującym w pewnym sensie do konstytucji. Ustawa zasadnicza mówi wyraźnie, że sędzia nie powinien prowadzić działalności publicznej, niedającej pogodzić się z niezależnością i niezawisłością sędziowską. Nie może być również członkiem partii politycznej, nie może krótko mówiąc politykować. A niektórzy politykują - nad czym ubolewam - podkreślił.

Mirosław Suchoń (KO) powiedział z kolei, że kiedy przeczytał stanowisko rządu, wydało mu się ono zbieżne z postulatami opozycji. - Kiedy zapoznałem się z tym stanowiskiem rządu, ze zdziwieniem spostrzegłem, że to jest wszystko to, co od czterech lat powtarza opozycja - o niezależności sądownictwa, o tym, że trzeba tę niezależność gwarantować również w trakcie wyborów, że potrzeba nam niezawisłego sądownictwa - mówił.

Dwie drogi - demokratyczna albo propagandowa

- Mam pewną refleksję - albo rząd pójdzie drogą demokratyczną, którą powinien cały czas podążać i nastąpią zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które ponownie zagwarantują niezależność systemu sądownictwa… Albo jest to zwykła, propagandowa odezwa, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dzisiaj mamy sytuację de facto taką, że cały proces, w którym jest wybierana np. KRS jest procesem upolitycznionym - stwierdził Suchoń.

03-12-2019

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe