Wiceminister Michał Wójcik: po wyborach procedowanie ustawy regulującej problem handlu dziećmi

– Przygotowaliśmy projekt ustawy, który ma dwa przepisy. Pozwoli to na zajęcie się indywidualnymi przypadkami problemu handlu dziećmi. (…) W tym temacie nie może być polityki, wszyscy powinni pracować nad tym, żeby chronić najmłodszych – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

Wiele kobiet w Polsce rodzą dzieci na zamówienie. Takie informacje pojawiły się w przekazach medialnych w ciągu ostatnich dni. Wiceminister Michał Wójcik stwierdził, ze trudno ocenić jak dużą skalę ma ten proceder. 

 

– Istnieje przepis, który dotyczy nielegalnych adopcji, ale na szerszą skalę, gdy udział biorą w tym procederze np. zorganizowane grupy przestępcze. Za takie przestępstwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. (…) Przygotowaliśmy jednak projekt ustawy, który ma dwa przepisy. Chcemy wprowadzić do kodeksu karnego przede wszystkim definicję adopcji, ale również podkreślić, że jeśli ktoś weźmie udział w nielegalnej adopcji, to narazi się na odpowiedzialność karną w formie pozbawienia wolności do lat pięciu – wskazał.   

 

Prosty sposób przejęcia kontroli nad dzieckiem

 

Po urodzeniu zamówionego dziecka kobieta wskazuje biologicznego ojca, a następnie po kilku tygodniach zrzeka się praw do noworodka przed sądem cywilnym. Wtedy prawdziwa partnerka lub żona mężczyzny może zostać matką adopcyjną. Wiele par decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż proces adopcyjny jest w naszym kraju dość skomplikowany.

– Pamiętajmy, że mogą korzystać z tego również pedofile. To jeden z najprostszych sposobów, by przejąć kontrolę nad dzieckiem. Działają strony internetowe, na których można wybrać sobie malucha. Podane są również ceny, jakie należy zapłacić To niesłychane, że najmłodszych traktuje się jak towar, przedmiot – zaznaczył Michał Wójcik.

 

Obłuda opozycji

 

Michał Wójcik zaznaczył, że ustawa dotycząca uregulowania problemu handlu dziećmi przez osoby, które rodzą je i sprzedają do rodzin zastępczych będzie procedowana przez Sejm na pierwszym posiedzeniu po wyborach parlamentarnych.

 

– W tej chwili sesja Sejmu jest przerwana. Jej dokończenie będzie okazją do uchwalenia ustawy. Interesującym jest to, że w tym temacie nic nie zdziałała opozycja. Gdy przedstawiamy projekt dokumentu, to jej przedstawiciele oskarżają nas, że robimy to dopiero teraz. Mało tego, ludzie związani z opozycją, podczas obrad sejmowej komisji, głosowali przeciw projektowi lub wstrzymywali się. W głowie się nie mieści jak obłudna jest taka postawa. Tu nie może być polityki, wszyscy powinni pracować nad tym, by chronić dzieci – podkreślił wiceminister.

 

Ponadto Michał Wójcik mówił również o planowanym przez ministerstwo sprawiedliwości zwiększeniu uprawnień funkcjonariuszy służby więziennej, budowie nowych pawilonów jednostek penitencjarnych oraz rozszerzeniu systemu dozoru elektronicznego.

 

 

Źródło: Polskie Radio 24 

18-09-2019

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe