Utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem będzie przestępstwem.

Przetrzymywanie dziecka przez jednego z rodziców lub utrudnianie kontaktów będzie przestępstwem – dowiedziało się we wtorek Radio ZET. Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, "w nowych rozwiązaniach będzie to penalizowane”. Przepisy mają zapobiec problemowi porwań rodzicielskich.

 

 

Osoby, które nie realizują wytycznych sądu, dotyczących kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem będą ponosić odpowiedzialność karną. Jak dowiedziało się Radio ZET, może im za to grozić kara grzywny a nawet ograniczenie wolności. Zmiany zamierza wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowe przepisy mają uregulować nie tylko system kar, ale również możliwość ścigania rodzica, który ukrywa się z dzieckiem. Jeżeli osoba pokrzywdzona złoży zawiadomienie o takim fakcie, będzie również możliwość zatrzymania ludzi związanych ze sprawą, np.  biorących czynny udział w utrudnianiu kontaktów z dziećmi.

 

"A więc kara grzywna albo ograniczenie wolności”


- Jeżeli dzisiaj ktoś naruszy te zasady, praktycznie rzecz biorąc, nie ponosi odpowiedzialności. W nowych rozwiązaniach będzie ponosił, będzie to penalizowane. A więc kara grzywna albo ograniczenie wolności – sprecyzował w rozmowie z Radiem ZET wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik.Doprecyzowane mają być także przepisy kodeksu rodzinnego. Znajdzie się między innymi zapis o tym, że jeśli jedna z osób nie respektuje orzeczeń sądu lub warunków wynikających z zawartej ugody, wówczas będzie można ustanowić nadzór kuratora lub ograniczenie kontaktów z dzieckiem.Obecnie może to orzec tylko w przypadku zagrożenia dobra dziecka, co jest przepisem ogólnym i rzadko stosowanym.

 

Źródło: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Utrudnianie-kontaktow-rodzica-z-dzieckiem-bedzie-przestepstwem.-Radio-ZET?fbclid=IwAR1WE-yvJLufzwuyXB9CGn-z9PdPYQcMXORJj7ovrmXPJfy7tp911LodRyk

13-02-2019

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe