Po interwencji Ministerstwa Sprawiedliwości dziecko wróciło do matki.

Nasze państwo już nie działa teoretycznie - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

- Trudno sobie wyobrazić, co czuje matka nowonarodzonego dziecka, która nie może nawet tego dziecka zobaczyć, nie może go nakarmić, przytulić, a być może sądzi, że ktoś odebrał jej na zawsze jej ukochane dziecko – mówił podczas dzisiejszego briefingu Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Dzisiejszy briefing prasowy dotyczył wydarzeń z początku sierpnia 2016 r., w Kirchheim unter Teck, gdzie niemiecki urząd do spraw młodzieży Jugendamt, kilkadziesiąt godzin po urodzeniu, odebrał dziecko polskiej matce. Niezwłocznie po otrzymaniu tej informacji Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do niemieckiego odpowiednika o pilne i wszechstronne wyjaśnienie tej sprawy. Dziś niemiecki sąd zakończył traumę tej rodziny i dziecko już jest przy matce.

- Taki dramat przeżywała w niemieckim szpitalu pani Ewa i kiedy się o tym dowiedziałem postanowiłem natychmiast interweniować. Bo uważam, jako Minister Sprawiedliwości polskiego rządu, jako przedstawiciel rządu Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Zjednoczonej Prawicy, która wielokrotnie w tej sprawie zabierała swój głos, czy to ustami Premiera, czy Ministra Sprawiedliwości, że trudne względy materialne nie mogą być przyczyną odebrania dziecka, jeśli dziecko otoczone jest miłością i dobrą opieką – zaznaczył. Przypomniał, że obecny rząd przyjął rozwiązania, które wykluczają taką sytuację w Polsce. Takiej matce i rodzinie trzeba pomóc, a nie odbierać dziecko – mówił Minister.

Minister Sprawiedliwości wyraził uznanie dla bezstronnego i rzetelnego rozpatrzenia sprawy przez niemiecki sąd - Była to decyzja niezawisłego sądu, który podszedł do tego profesjonalnie, rzeczowo i kierując się doświadczeniem życiowym, uznał argumenty rodziców, mamy, pełnomocników. Stanął na stanowisku, które od początku prezentowaliśmy, że Lenka powinna trafić w najlepsze ręce, a najlepsze ręce to ręce kochającej mamy – podkreślił Minister Zbigniew Ziobro.

Ministerstwo Sprawiedliwości zrobiło wszystko, co w jego mocy, by noworodek mógł wrócić do matki. Natychmiast po uzyskaniu informacji o odebraniu dziecka, wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości Sekretarz Stanu - Michał Wójcik podjął działania zmierzające do wnikliwego wyjaśnienia tego zdarzenia. Zwrócił się do niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o pilne przeanalizowanie tej sprawy i wskazanie, na jakiej podstawie doszło do odebrania dziecka. Niezwłocznie wyznaczył także sędziego - pracownika Ministerstwa Sprawiedliwości z wieloletnim doświadczeniem w takich sprawach, który udzielił wszelkiej możliwej pomocy matce noworodka i był w stałym kontakcie z jej rodziną.

- Nasze państwo już nie działa teoretycznie. Nie jest państwem teoretycznym, ale praktycznym, bo zmieniliśmy naszą politykę i ta walka zakończyła się sukcesem, jak powiedział Pan Minister, i to jest bardzo ważna informacja, i taki sygnał, że będziemy się ujmowali za każdym obywatelem polskim – mówił Sekretarz Stanu Michał Wójcik.

 

Źródło: MS

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe