Michał Wójcik: sprawy tożsamościowe zostały załatwione dzięki nam

Wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik opowiedział Małgorzacie Raczyńskiej-Weinsberg o trudnych początkach walki o polskie dzieci za granicą. Chodziło w niej o to, by dziecko odebrane rodzicom, trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo.  

 

 

- W tematach dotyczących spaw polskich dzieci za granicą, sytuacja się zmieniła. Początek był trudny, dziś jesteśmy w dialogu z Niemcami jeśli chodzi o kwestie dzieci, a same Jugendamty zwracają się do nas o pomoc - mówił wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik.

- Kierunek określił minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, ale i cała rzesza ludzi - dodał. Zaznaczył, że udało się przewalczyć to, by dziecko odebrane przez Jugendamt, trafiło do rodziny zastępczej mówiącej po polsku.

 

"Jesteśmy skuteczni"

 

- Udało się nam, bo dotarliśmy do ludzi, którzy zajmują się dokumentami "Bruksela II bis", które regulują sprawy rodzinne na terenie Unii. Wszystkie państwa nas poparły - dodał. - Jesteśmy skuteczni. Przyjęto rozporządzenie w nowym brzmieniu, które wejdzie w życie za 3 lata. Do tego czasu, wszystkie kraje Wspólnoty, będą się musiały do przepisów dostosować - podkreślił polityk PiS. 

Rada Unii Europejskiej podała w komunikacie, że przyjęta poprawka ma m.in. usprawnić funkcjonowanie przepisów o ochronie dziecka w transgranicznych sporach o odpowiedzialność rodzicielską, np. związanych z pieczą nad dzieckiem, prawem do osobistej styczności z dzieckiem czy uprowadzeniem dziecka. Dzieci odbierane rodzicom w Unii Europejskiej będą teraz trafiały do rodzin zastępczych tożsamych kulturowo.

 

Walka o nowe prawo trwała 2 lata

 

Dokument przygotowała strona polska, a jego inicjatorem był wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak podkreślił, walka o te przepisy trwała dwa lata. - Niebawem nagłośnimy też pewną sprawę, na razie nie ujawnię, o który kraj chodzi, ale rozmawiam już z ambasadorem.  Gdziekolwiek jest jakiś kłopot, nawet poza Unią Europejską, np. w Norwegii, jesteśmy gotowi pomóc. Sprawami norweskimi zajmuje się mój najlepszy pracownik - zaznaczył Michał Wójcik. 

Wyraził nadzieję, że jeszcze w tej kadencji parlamentu, uda się przyjąć  przepisy dotyczące nielegalnej adopcji. 

 

 

Źródło: Polskie Radio 24

01-10-2019

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe