Matka porzuciła dziecko w Bułgarii. Interweniowały polskie władze

Choć ma dopiero 3 lata, wiele przeszedł. Chłopczyk, porzucony przez matkę w Bułgarii, wrócił już do Polski. Taką informację przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości, które wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Policją starało się o sprowadzenie dziecka do kraju. Kobieta, która pozostawiła syna za granicą usłyszała zarzuty.

 

 

Matka 3-latka korzystała ze wsparcia opieki społecznej. W styczniu bieżącego roku pracownicy Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie (woj. śląskie) zaalarmowali policję. Zaniepokoiło ich, że nie mogli skontaktować się z kobietą. Zniknęło także dziecko. Okazało się, że matka wyjechała z synem do Bułgarii. Do Polski wróciła jednak bez niego. Rozpoczęły się poszukiwania chłopca. W lutym włączyło się w nie Ministerstwo Sprawiedliwości. Ustalono, że kobieta w listopadzie ubiegłego roku porzuciła dziecko u obcych ludzi. Później malca umieszczono w ośrodku pomocy społecznej w Warnie. 3-latka odnalazła bułgarska policja.

 

– Strona polska podjęła starania, by sprowadzić chłopca do kraju. By jednak było to możliwe, musiała zostać uregulowana sytuacja prawna trzylatka. Ministerstwo Sprawiedliwości Bułgarii zostało powiadomione, że Polska będzie wnioskować o repatriację dziecka, dzięki czemu to nie strona bułgarska rozstrzygnie ostatecznie o losie trzylatka. Nasi partnerzy otrzymali za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości wszystkie potrzebne dokumenty dotyczące dziecka. W staraniach o powrót chłopca uczestniczył Konsulat RP w Warnie, a także przedstawiciele opieki społecznej z obu krajów – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. 

 

15 marca bieżącego roku sąd w Zawierciu zdecydował, że 3-latek - do czasu zakończenia postępowania - trafi do polskiej rodziny zastępczej. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie został upoważniony do przywiezienia dziecka z Bułgarii do kraju. 13 maja chłopczyk wrócił do Polski z nową opiekunką z rodziny zastępczej. – Szczęśliwe zakończenie tej sprawy było możliwe także dzięki dobrej współpracy bułgarskich partnerów – podkreślił wiceminister Michał Wójcik. Matka, która pozostawiła syna za granicą usłyszała zarzuty. Odpowie za narażenie dziecka na bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia. Jest pod policyjnym dozorem.

 

Źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/matka-porzucila-dziecko-w-bulgarii-3-latka-sprowadzono-do-polski/ktn9713

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe