M. WÓJCIK: WĄTPLIWOŚCI PREZYDENTA NIE DOTYCZYŁY TREŚCI NOWELI KODEKSU KARNEGO, ALE TRYBU PROCEDOWANIA

Pan prezydent skorzystał ze swoich prerogatyw. Mógł podpisać tę ustawę, mógł ją zawetować lub właśnie skierować do TK i to uczynił, ponieważ wyraził wątpliwości, które dotyczyły trybu uchwalania tej nowelizacji. Nie dotyczyły jednak treści noweli – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę Kodeksu karnego.

– Pan prezydent skorzystał ze swoich prerogatyw. Mógł podpisać tę ustawę, mógł ją zawetować lub właśnie skierować do TK i to uczynił, ponieważ wyraził wątpliwości, które dotyczyły trybu uchwalania tej nowelizacji. Nie dotyczyły jednak treści noweli – podkreślił Michał Wójcik.

Główną zmianą w Kodeksie karnym jest zaostrzenie kar za przestępstwa.

– Są tam między innymi kwestie dotyczące przestępczości gospodarczej, przeciwko życiu, zdrowiu, przestępstwa, w których tle pojawiają się osoby małoletnie – wskazał wiceminister.

 

– Dzisiaj za wielkie przestępstwa w obszarze gospodarczym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Pytanie, czy taka kara jest karą sprawiedliwą. Przyjęliśmy zupełnie nowe granice. Przy takich przestępstwach od 5 do 25 lat. Zmieni się też kwestia kradzieży zuchwałej. Dzisiaj, jeśli wartość skradzionego przedmiotu jest mniejsza niż 500 złotych, to jest to wykroczenie. Po zmianach będzie to przestępstwo – dodał.

Co stanie się jeżeli TK uzna, że nowela była procedowania niezgodnie z konstytucją?

– Wówczas trzeba będzie na nowo uruchomić całą procedurę. Te przepisy nie mogłyby obowiązywać – wyjaśnił Michał Wójcik.

 

 

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-m-wojcik-watpliwosci-prezydenta-nie-dotyczyly-tresci-noweli-kodeksu-karnego-ale-trybu-procedowania/?fbclid=IwAR0zlkbSKNR4AGUurmIezwM6o0Jkf30zSyWrbym7qSYsz2WaYMIYP1bAJTg

01-07-2019

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe