M. WÓJCIK: MAŁGORZATA GERSDORF NIE CHCE UZNAĆ, ŻE SĄ PRZEPISY REGULUJĄCE KWESTIĘ SKRÓCENIA KADENCJI

Małgorzata Gersdorf, była prezes Sądu Najwyższego, nie chce tak naprawdę uznać, że są przepisy, które w sposób jednoznaczny regulują kwestię skrócenia kadencji – mówił w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

„Jestem I Prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r. i nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami” – tak w ostatnich dniach wypowiada się prof. Małgorzata Gersdorf, która wczoraj pojawiła się w SN.

– Jest mi przykro, że pani profesor – profesor prawa – była prezes SN, nie chce tak naprawdę uznać, że są przepisy, które w sposób jednoznaczny regulują kwestię skrócenia kadencji. Chodzi tutaj nie tylko o ustawę zwykłą, która określa, w jakim wieku sędziowie przechodzą w stan spoczynku, ale chodzi także o pewne normy konstytucyjne – powiedział.

Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę, iż sędzia podlega zarówno konstytucji, jak i ustawom.

– Pani profesor mówi, że kadencja I Prezesa Sądu Najwyższego jest określona w konstytucji, ale jest również i przepis, który mówi o tym, że to właśnie zwykłą ustawą ustawodawca może określić moment, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku, czyli stają się emerytami –akcentował.

Gość Radia Maryja wskazał, że zachowanie i nie stosowanie się do prawa prof. Małgorzaty Gersdorf powoduje chaos w najważniejszym sądzie w Polsce.

– Pani profesor uznała, że jest na urlopie, chociaż jej ten urlop wcale nie przysługiwał, bo jeżeli z automatu, z mocy ustawy, przechodzi w stan spoczynku, czyli staje się emerytem, to tak naprawdę nie może korzystać z urlopu. Powinna mieć wypłacony ekwiwalent – jednorazową odprawę – zauważył Michał Wójcik.

W ocenie rozmówcy Radia Maryja, w ostatnim czasie sędziowie za bardzo angażują się w działalność publiczną, kwestionują to, co przyjęła władza ustawodawcza i zachowują się jak politycy.

– Ta konstytucja, która dzisiaj obowiązuje, jest tym dokumentem, w którym jest napisane, że sędziwie nie mogą prowadzić żadnej działalności publicznej, niedającej się pogodzić z niezależnością sądów, z niezawisłością sędziowską. To jest bardzo ważne. (…) Albo jesteś politykiem, albo jesteś sędzią. Jeżeli jesteś sędzią, to kiedyś ktoś może przed tobą stanąć. Będziesz decydował o lasach człowieka. Nie może mieć na to wpływu pogląd polityczny. Niektórzy sędziowie o tym zapominają – stwierdził.

Gość audycji „Aktualności dnia” zaznaczył, iż ma nadzieję, że konflikt wokół SN szybko się zakończy.

– Mam nadzieję, że ten konflikt szybko się zakończy. Procedura naboru kandydatów na brakujące stanowiska w SN ruszyła. Nastąpiło ogłoszenie. Teraz dokumenty są przesyłane do Krajowej Rady Sądownictwa. Mam nadzieję, że zostaną rzeczywiście zapełnione, przynajmniej te 80 miejsc w SN. To jest ta nowelizacja, którą będziemy głosowali w czasie posiedzenia Sejmu. W dzisiejszych przepisach jest napisane, że musi być obsadzone 110 stanowisk w SN, żeby zgromadzenie sędziów mogło wskazać 5 kandydatów na I Prezesa Sądu Najwyższego. My przewidujemy inną regulację. Mówi ona o tym, że potrzebna będzie większość kwalifikowana – to oznacza 80 sędziów – powiedział.

Michał Wójcik podkreślił, że ta regulacja jest dobrym rozwiązaniem i media niepotrzebnie atakują tę kwestię.

– Po pierwsze, chodzi o to, żeby nie było chaosu. Nie może być tak, że nie ma I Prezesa Sądu Najwyższego tygodniami i nie może być takiej sytuacji. Władza ustawodawcza zachowuje się w sposób wyjątkowo odpowiedzialny. Chodzi o to, żeby jak najszybciej był prezes SN. Po drugie, z tych starych przepisów, które dotychczas obowiązywały, jest ok. 50 sędziów w SN, którzy funkcjonują. Skoro 50 jest – a wcześniej było, że 110 stanowisk ma być obsadzonych, a ma być 80 stanowisk – to znaczy, że siła mandatu tych 50 osób jest dużo silniejsza, właśnie przy obsadzie 80 stanowisk, a nie 110. To jest logiczne – podsumował.

 

 

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-m-wojcik-malgorzata-gersdorf-nie-chce-uznac-ze-sa-przepisy-regulujace-kwestie-skrocenia-kadencji/

 

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe