M. WÓJCIK: BRUKSELA II BIS LEKARSTWEM NA PROBLEM DZIAŁALNOŚCI JUGENDAMTÓW

Propozycja dotycząca zmiany rozporządzenia Bruksela II Bis jest lekarstwem na problem działalności Jugendamtów – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

 

 

Polityk zachęca trzech francuskich europosłów, którzy zaapelowali o interwencję UE w sprawie niemieckich urzędów ds. młodzieży, by zwrócili się do własnego kraju o poparcie inicjatywy wysuniętej przez Polskę, Węgry i Łotwę.

Propozycja zmian rozporządzenia dotyczy opieki zastępczej nad dziećmi w przypadku rozwodów par międzynarodowych. Chodzi o to, by dzieci były umieszczane w rodzinach, gdzie zostanie zachowana ich tożsamość, czyli m.in. język, kultura, tradycja czy religia – przypomina wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

– Parlamentarzyści francuscy powinni w pierwszej kolejności wystąpić do przedstawicieli własnego kraju, którzy negocjują kwestie rozporządzenia Bruksela II Bis, dlatego że jeżeli zostanie poparta propozycja w tym zakresie, wówczas nie będzie problemów, bo rozstrzygnięcie tego typu spraw zostanie przeniesione na poziom unijny, a nie będzie regulowane przez każdy z krajów osobno – podkreślił Michał Wójcik.

Przeciwnikiem inicjatywy w tej sprawie są Niemcy. A to właśnie działalność urzędu do spraw młodzieży Judendamt w tym kraju wzbudza kontrowersje. Chodzi o zabieranie dzieci rodzicom zagranicznym i oddawanie ich pod opiekę niemieckim.

Problemy m.in. dyskryminacji zgłaszają nie tylko Polacy, ale też Francuzi, Szwedzi czy Włosi. Łącznie do PE wpłynęło 300 skarg w tej sprawie. KE odmawia ingerencji, tłumacząc to brakiem kompetencji.

 

 

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/m-wojcik-bruksela-ii-bis-lekarstwem-na-problem-dzialalnosci-jugendamtow/

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe