Trwa II edycja konkursu historycznego "Wołyń - Pamięć Pokoleń" adresowanego do uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z terenów województw śląskiego i dolnośląskiego.
Prace można przesyłać na adres biura poselskiego do dnia 31.03.2023 roku (liczy się data stempla pocztowego)
Zadaniem konkursu jest przywrócić pamięć o kartach polskiej historii związanej z Kresami, w tym – szczególnie tragicznych wydarzeń – ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Polakach i nie tylko na Polakach na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej, którego 80 rocznicę w tym roku obchodzimy.
Konkurs nie ogranicza się wyłącznie do tej tematyki i obejmuje również sprawy: warunków i okoliczności wysiedlenia ludności polskiej z Kresów Wschodnich II RP, recepcji kultury i dziedzictwa materialnego i niematerialnego Kresów Wschodnich II RP ujętych z perspektywy współczesnej młodzieży.
Zadaniem uczestnika Konkursu jest przygotowanie pracy konkursowej w jednej
z dwóch kategorii:
a) praca literacka na jeden z trzech tematów:
- „Porównanie postaw Polaków Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z postawami Ukraińców ratujących swoich sąsiadów Polaków przed śmiercią z rąk nacjonalistów ukraińskich”,
- „Ksiądz Ludwik Wrodarczyk i Biskup Grzegorz Homyszyn bezkompromisowi obrońcy zasad chrześcijańskich w czasach tryumfu zła”
- „Mam kresowe korzenie? – czy istnieje międzypokoleniowy przekaz pamięci o Kresach”
b) praca obejmująca rejestrowanie lub transkrybowanie wspomnień bezpośrednich i pośrednich świadków, na jeden z dwóch tematów: - „Zbrodnia na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej we wspomnieniach znanych mi osób”. - „ - wysiedlenia ludności polskiej z Kresów Wschodnich
Prace należy przesłać do dnia 15.04.2023 r. w formie wydruku lub pliku audiowizualnego wraz z kopią umieszczoną na opisanym imieniem i nazwiskiem nośniku pamięci typu pendrive – na adres: Biuro Poselskie Michała Wójcika ul. Mariacka 7/1 40-014 Katowice lub na adres e-mail: biuro@michalwojcik.eu
Nagrody:
Laureaci pierwszych miejsc w obu kategoriach otrzymają nagrody w formie wycieczek do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli Dla każdego uczestnika przewidziane są nagrody książkowe. Przewiduje się również nagrody dla nauczycieli lub opiekunów uczestników Konkursu, których prace zostały nagrodzone.
Organizatorzy:
- Pan Michał Wójcik – Minister - Członek Rady Ministrów
- Pani Beata Kempa – Poseł do Parlamentu Europejskiego
- Pani Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego
- Światowy Kongres Kresowian z siedzibą w Bytomiu
- Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich z siedzibą w Bytomiu
- Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z siedzibą we Wrocławiu
Patronat honorowy: Minister Nauki i Edukacji - prof. Przemysław Czarnek
Patronat naukowy: Instytut Pamięci Narodowej
Więcej informacji uzyskają pisząc na adres: biuro@michalwojcik.eu