Dziewięciolatka ze szkockiej rodziny zastępczej wróci do Polski

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w piątek, że dziewięcioletnia Polka, którą umieszczono w rodzinie zastępczej w Szkocji, wróci do Polski. W starania nad sprowadzeniem dziewczynki do kraju zaangażowane były resorty sprawiedliwości i spraw zagranicznych.
 

 

Jak podało w komunikacie ministerstwo, w 2016 r. dziewięciolatka została wywieziona przez matkę do Szkocji. Kobieta jednak nie zapewniała dziewczynce opieki i we wrześniu 2017 r. dziecko umieszczono w rodzinie zastępczej. Jesienią ub.r. ojciec dziecka zwrócił się do resortu sprawiedliwości z prośbą o pomoc w sprowadzeniu dziewczynki do Polski.

"Wsparcie Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dobra współpraca szkockich służb socjalnych przesądziły o tym, że na początku lipca do ojca wróci dziewięcioletnia Polka" - przekazał resort sprawiedliwości.

 

Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dobra współpraca szkockich służb socjalnych przesądziły o tym, że na początku lipca do ojca wróci dziewięcioletnia Polka" - przekazał resort sprawiedliwości.

 

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zwrócił uwagę, że po raz kolejny po interwencji resortu "udało się doprowadzić do tego, by polskie dziecko mogło wrócić do bliskich w kraju". "Dzień Dziecka to dobry termin, by zapewnić wszystkich polskich rodziców, gdziekolwiek są na świecie, że w razie podobnych kłopotów mogą liczyć na nasze wsparcie" - zaznaczył Wójcik.

Zaangażowanie szkockich prawników

Resort wyjaśnił, że szkockie służby wymagały przedstawienia dokumentów potwierdzających, że ojciec dziewczynki nigdy nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej i przekazania wywiadu środowiskowego z polskiej szkoły, do której uczęszczała dziewięciolatka. Jej ojciec musiał też stawić się w Edynburgu na przesłuchaniu i postarać się o szkockiego prawnika.

 

W komunikacie wskazano, że dzięki kontaktom resortu sprawiedliwości ze służbami szkockimi udało się zapewnić ojcu profesjonalną pomoc. "Szkoccy prawnicy mocno zaangażowali się w sprawę dziewięcioletniej Polki. Było to szalenie istotne, bo szybki powrót dziewczynki do Polski utrudniało to, że matka, choć odebrano jej dziecko, złożyła do sądu wniosek o zakaz wyjazdu dziewczynki ze Szkocji" - przekazało ministerstwo.

 

Resort wskazał też, że dziewczynka zostanie przewieziona do Polski trzeciego lipca - zaraz po tym, gdy formalnie potwierdzona zostanie decyzja, że nie musi ona dłużej przebywać pod opieką rodziny zastępczej.Źródło: http://fakty.interia.pl/polska/news-dziewieciolatka-ze-szkockiej-rodziny-zastepczej-wroci-do-pol,nId,2588969

Z Facebooka

Z Twittera

 

Biuro Poselskie

Posła na Sejm RP Michała Wójcika

 

ul. Mariacka 7

40 - 914 Katowice

tel. 32 220 10 20

 

mail: biuro@michalwojcik.eu

www.michalwojcik.eu


Copyright by Michał Wójcik 2019. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Nawigacja

Moje profile społecznościowe