Minister Ziobro szykuje reformę sądów

Niechętnie odnosimy się do planów zwiększenia uprawnień ministra sprawiedliwości i powoływania przez niego prezesów sądów – wynika z sondażu dla DGP zrealizowanego na panelu Ariadna. Zapytaliśmy respondentów o ocenę sądów oraz zamiary dotyczące zmian w ustroju sądów powszechnych, które znalazły się w projekcie ustawy zgłoszonym przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceminister Wójcik: Elity prawnicze miały 27 lat na reformę wymiaru sprawiedliwości.

Warto się też zastanowić, dlaczego dopiero teraz środowisko sędziowskie chce nagle rozmawiać o reformie. Nagle się przebudzili, bo rządzący położyli własne konkretne projekty na stół? Mieli 27 lat, aby taką reformę przeprowadzić. Ale żadne zmiany nie były w interesie sędziowskich elit - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Minister Wójcik: Do sądów przychodzi się po sprawiedliwość, a nie żeby czekać.

Nasza reforma doprowadzi do sytuacji, w której kwestie polityczne nie będą mieć już wpływu na sądownictwo. Obywatel już nie padnie w sądzie ofiarą politycznych zagrywek. Jakie zaufanie ma on do sądów dzisiaj, gdy musiał czekać przed zamkniętą salą, bo sędziowie poszli na zebranie w środku dnia pracy? Trudno się dziwić, że sądom ufa zaledwie około 30 procent Polaków.

Niepłacący alimentów zalegają na ponad 10 miliardów złotych

Krajowy Rejestr Długów informuje, że dług alimentacyjny przekroczył 10,5 miliarda złotych. Aż 96 proc. niepłacących alimentów to mężczyźni. - W 2016 roku 300 tysięcy osób pobierało pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Jednak wiemy, że znacznie więcej osób uprawnionych nie otrzymuje świadczeń. Problemem jest z egzekucją należności, ponieważ odzyskuje się tylko 20 proc. należności, a np. w Danii 80 proc. – mówił w audycji 24 Pytania Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Tak minister Wójcik wałkuje świątecznego mazurka

Mazurek to tradycyjny wypiek goszczący na wielkanocnych stołach Polaków. Nie może go zabraknąć! Tylko jak go zrobić? Specjalnie dla Czytelników "Super Expressu" ciasto przygotował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (46 l.). Polityk udowodnił, że nawet ktoś, kto nie zagląda do kuchni zbyt często, da sobie radę z poczciwym mazurkiem!

Wiceminister Michał Wójcik w programie "Fakt. Masz prawo"

Tematem spotkania, w którym udział wzięli również psycholog Monika Dreger oraz Poseł Barbara Chrobak była sytuacja trójki dzieci z Myszkowa, które decyzją sądu zostały przekazane rodzinie zastępczej. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że dalsze działania ministerstwa sprawiedliwości są uzależnione od decyzji prokuratury. Jednocześnie wiceminister zapowiedział, że jest przygotowywana reforma sądownictwa, która ma poprawić jakość orzecznictwa i pozwoli uniknąć trudnych sytuacji w przyszłości.  

Z Facebooka

Z Twittera

Nawigacja

Moje profile społecznościowe