M. WÓJCIK: JESTEM ZASKOCZONY STANOWISKIEM RPO WS. SPOSOBU ZATRZYMANIA PODEJRZANEGO O ZABÓJSTWO W MROWINACH

Jestem zaskoczony tym stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, dlatego że przepisy dosyć jasno mówią o tym, kiedy można zastosować m.in. kajdanki zespolone. Tam jest m.in. przepis, który dotyczy właśnie podejrzanego o dokonanie zbrodni zabójstwa. Ja jestem bardzo zdziwiony, że pojawiły się właśnie jakieś wątpliwości dotyczące zatrzymania – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w piątkowych „Aktualnościach dnia” w Radio Maryja.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości: istotna jest kwestia tożsamości dziecka

- Gdyby faktycznie doszło do sytuacji, w której dziecko prawosławne jest umieszczone w rodzinie muzułmańskiej, byłoby to w moim przekonaniu złamanie Konwencji praw dziecka, złamanie tożsamości dziecka. Tożsamość dziecka to również prawo do religii i do języka - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister sprawiedliwości: Polska to nie Dziki Zachód

Nie może być tak, że ktoś robi sobie Dziki Zachód z Polski i porywa dzieci z ulicy. Takich rzeczy nie będzie – powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News Michał Wójcik. – Nie zdarzyło się przez 3 lata, żeby porwane było dziecko i matka, jak już to dziecko. Tam jest poważny konflikt pomiędzy rodzicami – dodał wiceminister sprawiedliwości.

M. WÓJCIK: MAM NADZIEJĘ, ŻE REZOLUCJA WS. JUGENDAMTÓW ZOSTANIE PRZEGŁOSOWANA

Jeżeli dziecko musi być przekazane do innej rodziny na czas postępowania, to najlepiej byłoby, gdyby to byli krewni. Jeśli nie, to przynajmniej rodzina, która mówi w tym samym języku – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Odniósł się w ten sposób do działalności niemieckich Jugendamtów i wyraził nadzieję, że rezolucja ws. tych placówek zostanie przegłosowana.

M. WÓJCIK: M. GERSDORF NIE JEST I PREZESEM SN; NIECH BĘDZIE BARDZIEJ ODPOWIEDZIALNA

Małgorzata Gersdorf nie jest I prezesem Sądu Najwyższego; absolutnie nie kieruje tym sądem – powiedział dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że ma nadzieję, iż sędzia Gersdorf „będzie bardziej odpowiedzialna”.

Wiceminister Wójcik był pytany w TVN24, co wydarzy się z sędzią Małgorzatą Gersdorf, która konsekwentnie twierdzi że ma „poczucie, iż jest pierwszą prezes SN”, gdy prezydent Andrzej Duda powoła pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

„Czasami ja mam poczucie, że jestem Elvisem Presleyem i co z tego” – odpowiedział Michał Wójcik.

Chronimy prawa polskich dzieci - ruszają nowe sądy specjalistyczne

Dziś (27 sierpnia 2018 r.) wchodzi w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa, która reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej. Nowe rozwiązania mają sprawić, że żadne polskie dziecko nie zostanie oddane w niewłaściwe ręce, a tego typu sprawy w mniejszym stopniu będą odbijać się na najmłodszych.

 

Zmieniamy dotychczasową politykę, która przez lata nie stała na straży polskich dzieci. Ustawa, która powstała pod nadzorem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika,  wprowadza zakaz wydawania dziecka z terytorium naszego kraju do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu. Buduje sądownictwo specjalistyczne do tego typu niezwykle delikatnych spraw. Zajmie się nimi  30 sędziów z 11 sądów zamiast 315 sądów oraz 1 sąd odwoławczy zamiast 45. Ustawa daje również instrumenty prawne niezbędne do reagowania w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra dziecka.

 

- Ten obszar przez 28 lat nie był uporządkowany. Nikt nie potrafił stworzyć ustawy dotyczącej tej problematyki. Dziś chcę powiedzieć bardzo mocno: nie ma już odwracania się plecami do obywatela, zwłaszcza w tak delikatnych sprawach – powiedział na konferencji prasowej Michał Wójcik.

M. WÓJCIK O PRZEKAZANIU 25 MLN ZŁ DO CBA: RACJA STOI PO STRONIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

W sprawie przekazania 25 mln zł do CBA, Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła swoje stanowisko, a resort sprawiedliwości swoje; nie mam wątpliwości, że racja stoi po stronie ministra sprawiedliwości – powiedział w środę wiceszef MS Michał Wójcik.

 

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski poinformował w środę, że Izba po zakończeniu kontroli budżetowej stwierdziła naruszenie dyscypliny finansów publicznych w przypadku Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (Funduszu Sprawiedliwości). Chodzi o przekazanie 25 mln zł z tego funduszu CBA.

„Stawanie za kimś, kto jest podejrzewany o korupcję, to coś, co zżera państwo”

– Tam, gdzie w tle pojawia się korupcja, trzeba ją bezwzględnie zwalczać – powiedział w „Kwadransie politycznym” wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik pytany o możliwość ponownego głosowania ws. Stanisława Koguta. Pierwsze głosowanie było tajne, Senat nie wyraził wtedy zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Prawa i Sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości o sędziach w PE: Wesoła wycieczka pojechała do Brukseli

– To jest włączanie się w spór polityczny i to niesie daleko idące konsekwencje – powiedział w „O co chodzi” wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik o grupie polskich sędziów, którzy wzięli udział w Brukseli w debacie o reformie sądownictwa w Polsce. – Jeżeli władza ustawodawcza wchodzi z buciorami we władzę sądowniczą, to co mają zrobić? – pytał Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

Michał Wójcik i Michał Woś w Katowicach: 7,5 miliona dla śląskich ochotniczych straży pożarnych

W sali marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się dziś konferencja, w której ogłoszone zostało solidne dofinansowanie dla działalności śląskich jednostek ochotniczej straży pożarnej. Tę dobrą wiadomość, w obecności Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka ogłosili wiceministrowie Michał Wójcik i Michał Woś z Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Michał Wójcik w tok fm: "Nie przeszkadzało państwu, gdy prof. Rzepliński - jako sędzia - mówił, że jest mu najbliżej do PO?"

Pani sędzia zapomniała, jak sama otrzymywała nominację - to politycy i rząd w Irlandii muszą wydać wiążącą decyzję, czy ktoś może zostać sędzią

— powiedział Michał Wójcik w rozmowie z tokfm.

Wiceminister sprawiedliwości mówił o swoich rozmowach z przedstawicielami Jugendamtu:

Jeśli polska propozycja zostanie przyjęta, dzieci będą utrzymywane w rodzinach zastępczych, gdzie będzie zachowana ich tożsamość, język, kultura. To przełom. Polska ma ogromny wpływ na to, że jest dziś szansa, by w kwestii praworządności właśnie zmienić tak istotną kwestię

— stwierdził.

Z Facebooka

Z Twittera

Nawigacja

Moje profile społecznościowe