Wójcik: Rejestr pedofilów będzie dostępny od października

Jak poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, już na początku października zacznie działać baza przestępców seksualnych. Obecnie zbierane są jeszcze dane osób, które znajdą się w takim rejestrze. Chodzi głównie o pedofilów.

 

 

Rejestr będzie się składał z dwóch części publicznej i niejawnej – Z tej pierwszej będzie mógł korzystać każdy. Z części niejawnej tylko funkcjonariusze instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz urzędnicy – wyjaśnia Michał Wójcik.

W tym rejestrze publicznym będzie można znaleźć dane osób, które dopuściły się czynów na szkodę osób małoletnich ze szczególnym okrucieństwem, bądź działając w recydywie.

– Znajdzie się tam wizerunek danej osoby oraz imię i nazwisko. Natomiast jeśli chodzi o rejestr ograniczony, to tam znajdą się dane szczegółowe dotyczące poszczególnych osób takie jak pesel czy miejsce zamieszkania – powiedział Wójcik.

Ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym przyjęto wiosną ubiegłego roku. Posłowie głosowali "za" niemal jednomyślnie. Wszystko po to, by strzec bezpieczeństwa obywateli.

Skazanemu umieszczonemu w rejestrze, który nie podałby swojego adresu lub jego zmiany, grozić będzie areszt, ograniczenie wolności lub co najmniej tysiąc złotych grzywny. Taką samą odpowiedzialność poniesie ten, kto dopuściłby osobę z rejestru do pracy z dziećmi.

 

Czytaj całość na: http://m.telewizjarepublika.pl/wojcik-rejestr-pedofilow-bedzie-dostepny-od-pazdziernika,52902.html

 

Źródło: Telewizja Republika

Z Facebooka

Z Twittera

Nawigacja

Moje profile społecznościowe