Wójcik: Cieszę się, że zwyciężyło jednak prawo a nie polityka

Jeżeli ktoś nie przyjmuje do wiadomości, że dzisiejsze rozstrzygnięcie SN ma jednoznaczną podstawę prawną, to chce doprowadzić do anarchii prawnej - komentuje dla PAP zawieszenie przez Sąd Najwyższy rozpatrywania sprawy kasacyjnej ministra Kamińskiego, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (wywiad) 

 

 

Sąd Najwyższy zawiesił rozpatrywanie sprawy kasacyjnej Pana Ministra Kamińskiego i innych byłych szefów CBA . Co to oznacza?

Minister Wójcik: Sąd Najwyższy zachował się w sposób profesjonalny i wziął pod uwagę tylko warstwę prawną, nie dając się wmanewrować w spór polityczny. Zawsze tak powinno być. Prawo jest jednoznaczne – to Trybunał Konstytucyjny musi najpierw rozstrzygnąć w warstwie formalnej, czy mamy do czynienia ze sporem kompetencyjnym, a dopiero potem, ewentualnie, rozstrzygnie merytorycznie, kto miał rację. Dlatego ubolewam, że w opinii, która wcześniej została wysłana do Trybunału Konstytucyjnego przez I prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf, stwierdziła ona, że nie ma tu sporu kompetencyjnego, bo obydwa organy działają w zakresie swoich kompetencji. Prof. Gersdorf zakwestionowała ponadto prawo marszałka Sejmu do tego, aby występował z wnioskiem w tej sprawie do TK. Moim zdaniem była to próba wmanewrowania SN w obszar polityki, na szczęście nieudana.

 

Czytaj całość na: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1061733,wojcik-prawo-polityka-sn-sprawa-kaminskiego.html

 

Źródło: Gazeta Prawna

 

Z Facebooka

Z Twittera

Nawigacja

Moje profile społecznościowe