M. Wójcik o niepowołaniu asesorów: To ośmieszenie KRS

To, co się stało w sprawie asesorów ośmiesza KRS i pokazuje, że reforma wymiaru sprawiedliwości powinna zostać przeprowadzona natychmiast – oświadczył w niedzielę wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Wójcik. Zdaniem ministra Andrzeja Dery Sąd Najwyższy wycofa decyzję KRS, bo nie ma podstaw prawnych do tego, żeby ją podtrzymać.

 

 

W poniedziałek KRS postanowiła nie powoływać 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali akty mianowania od ministra sprawiedliwości na czas nieokreślony. KRS skorzystała z prawa do wyrażenia sprzeciwu wobec powierzenia asesorowi obowiązków sędziego. Swoją decyzję uzasadniła brakami formalnymi – m.in. brakiem zaświadczeń lekarskich i psychologicznych.

 „Według mojej wiedzy nie było żadnych błędów w dokumentacji, która została przesłana z Ministerstwa Sprawiedliwości do KRS” – oświadczył wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Wójcik w TVP Info.

 „Hipotetycznie zakładając, jeżeli nawet byłby jakiś błąd natury formalnej, to jestem zdziwiony, że KRS nie zrobiła czegoś, do czego zobowiązuje ją sama ustawa w oparciu o którą funkcjonuje” – dodał. Jego zdaniem KRS powinna poprosić o dosłanie dokumentów i uzupełnić dokumentację.

 „To, co się stało to jest taki strzał (…) w stopę, może nawet – rozstrzelanie się – przez radnych KRS” – ocenił Michał Wójcik. Jak dodał, odrzucenie asesorów ośmiesza KRS i pokazuje, że reforma wymiaru sprawiedliwości powinna zostać przeprowadzona natychmiast.
 „Tu nie ma groteski. To jest dramatyczna sytuacja dla tych młodych ludzi” – podkreślił.

 

źródło: Radio Maryja

http://www.radiomaryja.pl/informacje/m-wojcik-o-niepowolaniu-asesorow-osmieszenie-krs/

05-11-2017

Z Facebooka

Z Twittera

Nawigacja

Moje profile społecznościowe