„Komisja Wenecka wydała opinię o KRS i SN, gdy ustawa jeszcze była procedowana”

– Prezydent jeszcze nie podpisał tych dwóch ustaw. Trwa proces legislacyjny, a Komisja Europejska już stawia nas pod ścianą – mówił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości w TVP Info.

 

 

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w programie „Minęła 8” komentował decyzję KE o uruchomieniu art 7.1 unijnego traktatu. Zwrócił uwagę na trzymiesięczny termin na wprowadzenie rekomendacji. Przyznał, że zastanawia się z czego ten termin wynika. 

– Postawienie kraju pod ścianą – kraju suwerennego, niezależnego – danie trzech miesięcy i jednocześnie zasygnalizowanie, że oczekuje się, aby zalecenia zostały wdrożone natychmiast, praktycznie rzecz biorąc – to jest bardzo dziwna sytuacja – ocenił. 

Sędziowie TS UE nominowani przez polityków

Wójcik zwrócił też uwagę na przepis unijnego traktatu o funkcjonowaniu UE, który dotyczy sędziów Trybunału Sprawiedliwości. 

– Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE są nominowani przez polityków. A czego się domaga od nas Frans Timmermans? – pytał. 

Wiceminister stwierdził, że obserwując inne systemy sprawiedliwości nie rozumie ataku na Polskę. Przypomniał, że według niemieckiej konstytucji to specjalna komisja składająca się z polityków decyduje, kto może zostać sędzią SN.

 

– Ciekawe, że Komisja Wenecka wydała opinię o KRS i SN w momencie, kiedy jeszcze była procedowana. Jeszcze nie głosowaliśmy nad tymi projektami, a już była opinia Komisji Weneckiej – zauważył. – To samo Komisja Europejska. Pan prezydent jeszcze nie podpisał tych dwóch ustaw. Trwa proces legislacyjny, a Komisja Europejska już stawia nas pod ścianą - powiedział Michał Wójcik.

 

Źródło: http://www.tvp.info/35301111/polska/komisja-wenecka-wydala-opinie-o-krs-i-sn-gdy-ustawa-jeszcze-byla-procedowana/

Zdjęcie: PAP 

Z Facebooka

Z Twittera

Nawigacja

Moje profile społecznościowe