Wójcik: Żurek i Tuleya chcą być i sędziami, i politykami. Nie da się

Udział sędziów w mediach jest bardzo niebezpieczną praktyką. (…) Sędzia to nie jest polityk, który chodzi po studiach, przedstawia swoje stanowisko – mówił w programie „Minęła 20” Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

 

 

Jak podkreślał, konstytucja głosi, że sędziemu nie wolno prowadzić działalności publicznej niezgodnej z niezawisłością sądów. 

 

 Nie ma już nikogo ponad prawem – dodał Wójcik. Jego zdaniem jeśli rzecznik dyscyplinarny prosi o złożenie wyjaśnień, to trzeba się temu poddać. Według wiceministra sędziowie Żurek i Tuleya „chcą być i sędziami, i politykami, a tego się nie da pogodzić”. 

 

– Udział sędziów w mediach jest bardzo niebezpieczną praktyką. Przykładowo, w resorcie sprawiedliwości pracuje ok. 160 sędziów i jeżeli sędziemu, który jest w moim departamencie, proponuję, żeby się wypowiedział do kamery, on mówi: „w żadnym razie, ja jestem sędzią”. I to jest sędzia; bezstronny, musi mieć dystans. To nie polityk, który chodzi po studiach, przedstawia swoje stanowisko – mówił.

 

Wiceminister wyjaśnił, że pytanie prejudycjalne, które zadał sąd, dotyczy sprawy karnej, gdzie oskarżeni są członkowie tzw. gangu obcinaczy palców. 

– Dziś ci ludzie mogą dziękować, bo sprawa trafia przed oblicze Trybunału Sprawiedliwości UE i musi być zawieszona, i to jest bardzo poważny problem – podsumował Wójcik.

 

 

Źródło: https://www.tvp.info/38947447/wojcik-zurek-i-tuleya-chca-byc-i-sedziami-i-politykami-nie-da-sie

11-09-2018

Z Facebooka

Z Twittera

Nawigacja

Moje profile społecznościowe